Chybějící mast Framykoin mohou nahradit dvě jiné

Ilustrační fotografie

Antibiotickou mast Framykoin, která chybí v lékárnách, mohou nahradit masti Bactroban nebo Fucidin. Podle databáze SÚKL plánuje Zentiva obnovení výroby na konci dubna. Lék na lékařský předpis se používá k léčbě kožní infekcí, poranění či popálenin.

Přerušení dodávek je podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové z výrobních důvodů, nahlášeno bylo 4. prosince. Lék v lékárnách docházel postupně, jak se vyprazdňovaly sklady distributorů. Podle informací o dodávkách bylo v listopadu loňského roku dodáno do lékáren 71 700 různě velkých balení framykoinu, v prosinci už jen 55 500 balení.

Zentiva čeká na schválení provozu nové výrobní linky. „Důvodem výpadku je pořízení nové moderní výrobní linky v ceně přes dva miliony eur, která musela nejdříve projít auditem SÚKL,“ řekla Novinkám mluvčí výrobce Lucie Šabíková. Podle Peterové byl audit minulý týden a SÚKL vydá povolení do 30 dnů.

Framykoin byl od roku 2014 nedostupný už pětkrát. Nyní chybí k lékárnách také oční mast Opthalmo-framykoin. Výroba by podle hlášení výrobce SÚKL měla být obnovena v polovině března.

V Česku je obchodováno kolem 6000 léků. Jen od začátku letošního roku výrobci podali lékovému ústavu přibližně 150 hlášení o přerušení výroby, zhruba 30 se jich týkalo nenahraditelných léků. Výrobce může podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Filipa Vrubela za nedostupnost léku v osmi případech z deseti.

Příčiny výpadku ve výrobě mohou být podle něj různé, od technických problémů, přesunu výroby do jiného závodu, problémy s dodávkami surovin až po finanční nevýhodnost. V takovém případě podle něj stát nemá páky, jak ho k výrobě přinutit.