Lékaři v Brně vyvinuli speciální lepidlo, pomůže u zlomenin

Lékaři Fakultní nemocnice Brno a vědci z výzkumného centra CEITEC vyvinuli speciální lepidlo, které pomáhá především při tříštivých zlomeninách kostí. Zatím ho testovali na kostech prasat, v blízké budoucnosti by ale mohlo pomáhat i lidem. Zlepšit by mohlo hojení a zkrátit dobu fixace kosti.

Podle Žáry stoupají počty úrazů se zlomeninami. U nich je obvykle potřeba poraněnou ruku nebo nohu znehybnit na několik týdnů. „V případě tříštivých zlomenin s mnoha kostními úlomky zasahujícími kloub někdy dochází ke špatnému hojení zlomeniny. Často je tak nutné přistoupit k operaci, ale ani tento postup nemusí přinést uspokojivý účinek. Pacienta pak může trápit omezení hybnosti kloubu nebo chronická bolest poraněné končetiny,“ uvedl Žára.

Právě v tom by mělo pomoct lepidlo vyvinuté lékaři kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pod vedením Milana Krtičky společně s týmem vědců z centra CEITEC pod vedením Lucy Vojtové. Podle Žáry je lepidlo schopné slepit kostní úlomky, podpořit hojení zlomeniny a za čas se vstřebat.

Lékaři ho zatím testovali na prasečích stehenních kostech. „Na kostech jsme vytvořili jednoduché i tříštivé typy zlomenin a potom jsme je slepili tak, že se obnovil původní tvar. Ztuhnutí lepidla nastalo do 120 vteřin a k úplnému vytvrzení lepidla došlo do 72 hodin,“ přiblížil Žára. Lepidlo musí splňovat několik nároků, například nesmí být pro organismus toxické, musí být vstřebatelné a podporovat vrůst nové kostní tkáně jak do lepidla, tak i do fixovaného kostního úlomku. Musí být také dostatečně přilnavé ke kosti. „Na základě provedeného experimentu si dovolíme tvrdit, že námi testované kostní lepidlo by mohlo být úspěšně použito v klinické praxi k peroperační fixaci malých kostních úlomků u tříštivých zlomenin, což by následně zlepšilo nejen kostní hojení, ale i celkový pooperační průběh,“ uvedli Vojtová a Krtička ve zprávě. Podle nich by to mohlo zkrátit i dobu fixace kosti.