Městská nemocnice Ostrava si pořídila nový operační mikroskop

Operační mikroskop pro oční zákroky

Městská nemocnice Ostrava si za více než čtyři miliony korun pořídila nový operační mikroskop pro oční oddělení. Nahradil mikroskop z roku 1994, který dosluhoval a už byl opotřebovaný. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Mikroskop OPMI Lumera 700 od firmy Carl Zeiss podle ní patří k nejmodernějším zařízením, jaká jsou v současné době k dispozici. Má motorizovaný zoom, bezdrátový programovatelný nožní ovladač, elektromagnetické brzdy všech os pohybu mikroskopu, integrovanou kameru a nahrávací zařízení, LCD monitor a další vymoženosti. V nemocnici se na něm dělá týdně až 50 operací. Cenu vyplynula z veřejné soutěže, kterou nemocnice uspořádala.

„Pod tímto mikroskopem odoperujeme až 90 procent všech očních zákroků, které u nás provádíme. Operován je pod ním především přední segment oka. Nejčastěji jsou to nitrooční operace šedého a zeleného zákalu, operace rohovek, spojivek a úrazové stavy vyžadující pečlivou rekonstrukci,“ uvedla primářka očního oddělení Věra Stanovská.

Kvůli lepší manipulaci byl mikroskop umístěn na stropní stativ. Předtím se v operačním sále musely udělat stavební úpravy. Vojkovská uvedla, že nemocnice bude v následujících týdnech obměňovat a doplňovat další přístrojové vybavení. „Nejpozději v březnu bude slavnostně uvedena do provozu nová magnetická rezonance,“ uvedla mluvčí.