Vladimír Barák: Premiér Babiš má nového rádce. Bude z něj ministr?

Imunolog Zdeněk Hel ve videu s youtubery.

„Ve chvíli, kdy měla Česká republika podle systému PES rozvolňovat, premiér šokoval zpřísněním. Dal tak na radu imunologa Zdeňka Hela. Snad z něj nebude ministr,“ píše v komentáři Vladimír Barák.

Jistě jste si všimli, jak se v mediálním prostoru postupně zjevovali (a zase ztráceli) lidé s určitým názorem na řešení covidové krize. Žádná polemika. Bylo to buď rozvolnění, anebo zpřísnění. Tak se v letních měsících prosadil onkolog, prof. Jan Žaloudík varující před „dobou rouškovou“. Obrazovky televizí opanoval šéf komory zubních lékařů Roman Šmucler. A svých pět minut slávy si užila i genetička Soňa Peková. Ta, která předpovídala, že vir do Vánoc zmizí.

To se ale evidentně nestalo. Statistiky vývoje epidemie příliš optimistické nejsou. A tak se na titulní strany novin dostávají nositelé zase jiného názoru. Zvěstovatelé apokalypsy. Tak třeba biolog Jaroslav Flegr, který své temné předpovědi mrazáků na mrtvoly v ulicích pronáší prostřednictvím monologů se svým kocourkem Micíkem. Ve správnou chvíli se na scéně vždy objeví také imunolog Václav Hořejší. Ten sice nemluví s žádným zvířetem, ale stejně jako Flegr se také s ničím nepáře. Řekl třeba, že demonstrace lidí, kteří nesouhlasí se současnými restrikcemi a nemají roušky, by se měly rovnou rozhánět. Zmínění experti se však již trochu okoukali. Naštěstí se včas zjevila nová, neokoukaná mediální supestar: imunolog Zdeněk Hel.

O koho jde? Profesor Hel nám přišel pomoci z koronavirové krize až ze zámoří. Jde o vědce, který aktuálně nepřímo ovlivňuje životy nás všech. Jeho radami se totiž řídí samotný premiér Andrej Babiš. Ve chvíli, kdy měla Česká republika podle systému PES rozvolňovat, premiér šokoval opakem, tedy zpřísněním opatření. Dal tak na radu právě pana Hela. Nikoli na ministerstvo zdravotnictví, či snad konkrétně ministra Jana Blatného.

Znamená to, že má snad Babiš nového kandidáta na post ministra zdravotnictví? Už i vrabci na střeše totiž štěbetají, že Blatný to má nahnuté. Nyní ho k rezignaci vyzval dokonce sám Hel. Je ale otázkou, zda by imunolog takovou nabídku přijal. Nyní totiž své temné vize může pronášet z pozice experta prakticky bez rizik. V politické funkci už by to bylo jiné. Osobně ale doufám, že podobná nabídka ani nepadne. Jsem totiž přesvědčen, že proroků zkázy už máme u nás dost. A že je nepotřebujeme v klíčových exekutivních pozicích. Blatný rozhodně není nejlepší ministr. Ale už kvůli výše uvedenému bych si přál, aby současný tlak na odvolání ustál.

Autor je šéfredaktorem novin Ze Zdravotnictví

(Publikováno v novinách Ze Zdravotnictví 3/2021)