Máme očkovat Sputnikem V i bez povolení EU?

Vakcína Sputnik V dostala název po slavné sovětské družici FOTO: Russian Direct Investment Fund

Měla by Česká republika usilovat o ruské vakcíny Sputnik V? Podle Romana Prymuly, bývalého ministra zdravotnictví, v současnosti poradce prezidenta republiky Miloše Zemana, není moc nad čím přemýšlet. „Vakcína zachraňuje životy,“ má jasno.

Politici se však neshodnou: zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) požaduje nejprve schválení vakcíny ze strany Evropské lékové agentury (EMA), premiér Andrej Babiš by neměl problém ani s národní výjimkou. Tu uděluje ministerstvo zdravotnictví a nevyžaduje souhlas evropského regulátora. Co na to poslanci?

Vyjádření prezidentova rádce a vakcinologa Prymuly pro zpravodajský web iDnes.cz zní jednoznačně:

„Jsem pro to, aby se tady co možná nejrychleji očkovalo jakoukoliv vakcínou, která bude bezpečná a dostatečně imunogenní. To znamená, že pokud se někomu podaří přivézt jakoukoliv registrovanou vakcínu, nemám s tím vůbec problém.“ Podle Prymuly by výjimka českého ministerstva zdravotnictví stačila. Je to totiž rychlejší způsob, než čekat na evropské byrokraty.

„Osobně si nemyslím, že čekání čtyři měsíce na schválení je cestou, která by řešila problém. Jde o to, abychom získali vakcíny co nejrychleji, protože jinak zbytečně umírají lidé a je lhostejno, jestli půjde o Sputnik nebo jinou vakcínu,“ říká vakcinolog.

Co na to poslanci?

Redakce Ze Zdravotnictví oslovila poslance všech stran zastoupených ve Sněmovně s dotazem, zda souhlasí s Prymulovým vyjádřením. Zatímco opoziční zákonodárci odpověděli, vládní poslanci (ČSSD a ANO) se k problematice očkování Sputnikem V nevyjádřili.

Tomio Okamura (poslanec SPD, předseda hnutí, místopředseda Sněmovny)

Tomio_Okamura_8-1-e1588927265909

„Podle nás by o očkování v České republice měly rozhodovat české národní orgány. Nikoli Brusel, který navíc totálně selhal.“

Podle nás by o očkování v České republice měly rozhodovat k tomu určené české národní orgány, tedy Státní ústav pro kontrolu léčiv – SÚKL. Nikoli Brusel, který navíc totálně selhal. České orgány by měly rozhodnout co nejdříve. Bohužel si politici ostatních stran ve Sněmovně i Evropská unie berou naše občany i jejich životy jako rukojmí a v rámci jimi vyhlášené nové studené války proti Rusku jsou ochotni obětovat životy našich občanů.

My říkáme, že očkování má být dobrovolné a naši občané by měli právo na výběr vakcíny a mezi tento výběr patří i ruská a čínská vakcína. Touto cestou už jdou i Dánsko, Rakousko, Maďarsko či Itálie. Na výrobě Sputniku se nově domluvilo i Německo. A to nemluvím o Velké Británii či Izraeli, kteří jsou v očkování mnohem napřed.  

Pro SPD je naprosto nepřijatelné, aby naše orgány nemohly samostatně rozhodovat o tom, jakými vakcínami se mohou naši občané nechat dobrovolně naočkovat, ale aby o tom rozhodovaly orgány EU, v tomto případě EMA. Vakcína nemůže být nástrojem ideologie. Evropské unii nejde o zdraví a životy našich občanů, nebuďme naivní, jde jí pouze o politiku a byznys. Je to pouze jeden z dalších důkazů, že Evropská unie nám nepomáhá, ale škodí a navíc v době, kdy jde o stovky životů denně.

Rád bych také připomněl, že ve Sněmovně jsem na schůzi navrhl jménem SPD bod s názvem „Zajištění dostatečného množství a volného prodeje léku Isoprinosine.“ Ostatní strany nám ale náš návrh zamítly! Vláda musí umožnit lékařům a případně přímo občanům snadný přístup k lékům, které pomáhají zvládnout těžký průběh nákazy covid-19.  Pokud se tak nestane, hrozí, že obavy občanů mohou využít podvodníci nebo může dojít k ohrožení zdraví lidí nesprávnou aplikací laické léčby.

Vít Kaňkovský (poslanec KDU-ČSL, zdravotní výbor)

„Každá vakcína, kterou budeme v ČR užívat, má mít schválení Evropskou lékovou agenturou.“

Zcela jistě je v tuto chvíli zásadním úkolem, abychom v Česku očkovali co nejrychleji a dostatek vakcín je toho základním předpokladem. Ani za těchto okolností ale není možné dle mého názoru rezignovat na bezpečnost vakcín podávaných českým pacientům. Proto jsem přesvědčen, že každá vakcína, kterou budeme v ČR užívat, má mít schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) Je přitom jedno, jestli bude z Ruska, USA, Německa, Indie atd. Jakmile bude kterákoliv vakcína mít povolení EMA, tak ji do ČR nakupme a nabídněme ji českým pacientům.“

Olga Richterová (poslankyně České pirátské strany, zdravotní výbor)

„Občané musí mít důvěru v postup vlády, že všechny vakcíny splní stejné podmínky.“

Naší prioritou jsou 3D – Dobrovolnost, Dostupnost a Důvěra. Očkování vakcíny bez schválení EMA bychom považovali za narušení principu důvěry, kdy občané musí mít důvěru v postup vlády, že všechny vakcíny splní stejné podmínky.

Pokud je Sputnik V natolik kvalitní, aby se s ním dalo očkovat, ať se s ním očkuje stejně jako s každou jinou vakcínou, v tomto ohledu prosím politiku stranou a hlavní naší starostí je bezpečnost našich občanů. Věřme zodpovědným institucím a nechme je dělat jejich práci. Jakou škodu může poškozená důvěra v očkování napáchat vidíme teď na příkladu vakcíny Astra Zeneca. Je nezbytné k nám pustit pouze bezpečné vakcíny bez ohledu na to, kdo je jejich výrobcem. O těchto aspektech očkování ať rozhodují lékaři, nikoliv politici. 

Hana Aulická Jírovcová (poslankyně KSČM, zdravotní výbor)

„Mám velké obavy, že pokud jde o
Sputnik V, tak tu až příliš velkou roli hrají politika a byznys, zatímco odborný pohled je v ústraní.“

My v KSČM s panem profesorem Prymulou v této věci souhlasíme. Na plénu Sněmovny se již téma očkování několikrát řešilo. Pokaždé jsem v této diskuzi upozorňovala na to, že nejde o výhradně jednu konkrétní vakcínu Sputnik V, ale že se musíme bavit o vakcínách obecně. Tedy i o dalších, které se ve světě aplikují, z různých důvodů nemají razítko od Evropské lékové agentury, ale schválení jim daly jednotlivými státy prostřednictvím svých úřadů.

Mám velké obavy, že pokud jde o Sputnik V, tak tu až příliš velkou roli hrají politika a byznys, zatímco odborný pohled je někde v ústraní. Jak jinak si totiž vysvětlit, že ministr zdravotnictví vystupuje proti Sputniku V, zatímco závěry z dosud provedených odborných studií ukazují, že ruská vakcína patří k těm nejlepším? A tento dojem nemám sama. Když jsem v Poslanecké sněmovně hovořila s lékaři – poslanci, napříč politickým spektrem, tak se nenašel jediný, který by zpochybňoval kvalitu ruské vakcíny. Žádný z odborníků neřekl, že by snad Sputnik V ve velké míře způsoboval zásadní zdravotní problémy, a proto ho nemůžeme schválit.

Ve výsledku jde tedy jen o to, že se politici, (nikoli odborníci!) dohadují o tom, že nejprve musí přijít souhlas ze strany EMA. Teprve pak prý můžeme očkovací látku objednat a počítat s ní v naší očkovací strategii. To je ale v rozporu s dosavadní praxí – vakcíny od Pfizeru, Moderny i AstraZenecy jsme měli objednánu ještě dávno před tím, než jim EMA dala souhlas. Ruský Sputnik V nechceme ani objednat… Proč? V čem můžeme této vakcíně důvěřovat méně, než těm ze západních zemí?

Zástupci Ruska nám už dali jasné vyjádření, že budou s Českou republikou rádi spolupracovat. Že našim odborníkům z ministerstva a Státního úřadu pro kontrolu léčiv poskytnou veškerou nutnou dokumentaci, aby se nemuselo čekat na zdlouhavý postup evropské agentury. Česká republika toho ale nevyužila. Postup pana ministra Blatného, který tímto blokuje možnost aplikace další vakcíny světové kvality nechápu. Ne v současnosti, kdy hrajeme o čas a každý den přibývají stovky mrtvých a tisíce nakažených. Musíme očkovat ve velké míře a Sputnik V nám k tomu může jenom pomoci.

Alena Gajdůšková (ČSSD) – neodpověděla

Julius Špičák (ANO) – neodpověděl