Zpátky do školy. Medikům skončí pracovní povinnost kvůli koronaviru

Medikům skončí pracovní povinnost ve zdravotnických zařízeních, kterou jim v polovině října uložila vláda kvůli druhé vlně koronavirové epidemie. 

Oznámil to ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministr školství Robert Plaga (za ANO) na twitteru uvedl, že pracovní povinnost studentů lékařských fakult v oboru všeobecného lékařství skončí ve čtvrtek.

„Bylo schváleno usnesení, že medici se navrátí do škol. Nebudou muset již pomáhat formou pracovní povinnosti ve zdravotnických zařízeních,“ řekl Blatný. Vláda uložila v říjnu pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách, pátého ročníku zubního lékařství či farmacie.

Blatný a Plaga uvedli, že pracovní povinnost končí ve čtvrtek. „Je to tam, kde je jim to nařízeno. Samozřejmě v řadě nemocnic mají studenti dohody,“ uvedl Blatný. V činnosti na základě smluv, které konají z vlastního rozhodnutí, podle něj mohou studenti pokračovat. K dnešnímu rozhodnutí vlády podle něj vedly podněty krajských koordinátorů intenzivní péče. „Situace je podobná ve většině regionů, výjimkou je Karlovarský kraj,“ uvedl Blatný. Výpadek po uvolnění studentů by tam měla vyřešit armáda.

K ukončení pracovní povinnosti studentů vyzývala minulý týden vládu expertní skupina opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Podle poslance TOP 09 Vlastimila Válka již není pomoc mediků nutná a studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku. Stejnou výzvu předtím adresovala vládě například i Masarykova univerzita.

ČTK