Akcionáři Linetu odmítli prodej podílu ve firmě investorům

Ilustrační fotografie

Akcionáři výrobce zdravotních lůžek Linet odmítli vstup finančních investorů do firmy. Společnost dostala v posledních dvou letech nabídky na prodej podílu. Akcionáři se chtějí i nadále aktivně podílet na řízení a kontrole společnosti, plán tržeb na aktuální obchodní rok přesahuje osm miliard korun (315 milionů eur), informoval o tom mluvčí společnosti Michal Uryč.

„Uzavíráme období, kdy jsme intenzivně pracovali na skokovém růstu firmy prostřednictvím vstupu finančního investora. Ten se ovšem neuskuteční. Linet Group roste organicky výrazně rychleji než celosvětový trh. Máme dost peněz i odhodlání, abychom využili svůj potenciál. Čekají nás další léta budování Linetu,“ uvedl zakladatel společnosti a největší akcionář Zbyněk Frolík.

Podle člena představenstva Linet Group Bernharda Ebela byl prodej podílu jednou z cest, jak rychleji zvýšit tržby společnosti a její rozvoj. „Ovšem platí, že žádný strategický partner v současné době není vhodný. Na druhou stranu Linet dokazuje, že umí na perspektivních světových trzích růst velmi rychle i bez toho,“ dodal Ebel.

Akcionáři Linet Group pověřili zhruba před dvěma lety společnost JP Morgan, aby pro ni nalezla finančního partnera, jehož prostřednictvím by rychleji expandovala na zahraničních trzích. Cílem byl rychlý růst tržeb k úrovni přes 12 miliard korun (500 milionů eur). Zájem o vstup do společnosti projevilo zhruba 30 subjektů. „Ačkoliv jsme se nakonec nedohodli, nelitujeme toho. Tato zkušenost nás posunula a potvrdila, že se nám povedlo vybudovat celosvětově významného hráče v daném oboru,“ doplnil Frolík.

Linet Group je největším evropským dodavatelem zdravotnických lůžek, matrací bránících proleženinám, nábytku i kompletních řešení pro nemocnice a pečovatelská zařízení. Sídlí v nizozemském Dordrechtu a zaměstnává 1680 lidí v 15 společnostech a lokalitách. Vyrábí mimo jiné i porodní lůžka, gynekologická, transportní a dialyzační křesla. Tržby Linetu vzrostly v obchodním roce 2018/2019, který skončil 31. března, meziročně o 14 procent na 7,4 miliardy korun (287 milionů eur). Podle společnosti nebyl důvodem růst trhu, ale dařilo se přebírat trh konkurenci. Skupina prodala přes 110.000 lůžek, což je dosud nejvíce.