Americko-německá vakcína proti covidu-19 je podle expertů nadějná

Pfizer s BioNTech jako první doložily úspěšná data z rozsáhlé klinické studie vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Na základě průběžné analýzy oznámily, že jejich vakcína má víc než 90procentní účinnost a je tak velká šance na její schválení v USA i první aplikování do konce roku. Zprávu, která výrazně ovlivnila i akciové trhy, ocenili mimo jiné experti vyvíjející konkurenční vakcíny. Podle nich to dává velkou šanci na úspěšné dokončení testování dalších přípravků proti tomuto koronaviru.

„Je velmi důležité vědět, že existuje účinná vakcína, která navíc bude schválená možná už koncem listopadu,“ uvedl Lucio Rovati, šéf italské firmy, která rovněž vyvíjí vakcínu proti covidu-19. Dodal ale, že zatím není jasné, jak dlouho bude vakcína před nákazou chránit.

„Zdá se, že je účinná už po pouhých čtyřech týdnech,“ ocenil vakcínu německý epidemiolog Clemens Wendtner. „Je to velmi povzbuzující, i proto, že vědci dokážou vyvinout vakcínu v relativně krátké době,“ řekl Walid Gellad z Pittsburgské univerzity o vakcíně na virus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně.

Společnost Pfizer uvedla, že plánuje požádat o schválení vakcíny k nouzovému použití v USA už tento měsíc. Míra účinnosti preparátu výrazně převyšuje 50procentní účinnost, kterou pro vakcínu proti covidu-19 požaduje americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

„Pfizer musí nyní dát dohromady veškerá potřebná data a předložit je FDA, která je nezávisle zhodnotí,“ řekl dnes americký ministr zdravotnictví Alex Azar. „Je třeba uvažovat v horizontu několika týdnů, jak pro předložení, tak poté pro zhodnocení,“ dodal. „Doufám, ale jistý si nejsem, že budeme moci vidět vakcínu před Vánoci,“ prohlásil přední poradce britské vlády Jonathan Van-Tam.

Za „povzbuzují zprávu“ označil sdělení Pfizeru i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jeho poradce Bruce Aylward dodal, že „zbývá ještě hodně práce“ a zatím jde jen o „předběžné výsledky“, které jsou ovšem podle něj „velmi pozitivní“. Odhadl, že radikální změnu současné pandemie lze očekávat v březnu příštího roku.

Vakcína společností Pfizer a BioNTech byla testována na 43.500 lidech v šesti zemích (USA, Německu, Brazílii, Argentině, JAR a Turecku), jimž byly aplikovány dvě dávky s odstupem tří týdnů. Pokusy ukázaly, že 90procentní ochrany bylo dosaženo sedm dní po aplikaci druhé dávky. Část dobrovolníků dostala vakcínu a část neutrální látku (placebo), ani dobrovolníci, ani jejich lékaři nevěděli, kdo dostal vakcínu a kdo ne.

Vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 testují v řadě zemí, v závěrečné, tedy třetí fázi testování, je nyní na světě asi tucet takových přípravků. Podle deníku The Guardian jsou už tento měsíc očekávány předběžné výsledky dalšího nadějného výrobku, který vyvinula firma Astra Zeneca spolu s oxfordskou univerzitou. Vakcína společností Pfizer a BioNTech využívá na rozdíl od té oxfordské způsob, při němž se člověku zavede do těla část genetického kódu viru, který pak „trénuje“ imunitní systém.

Zprávu o americko-německé vakcíně přivítalo i Rusko, které už očkuje zdravotníky svou vakcínou, ač ještě nedokončilo její testování. „Vítáme pokrok našich zahraničních kolegů. Čím víc vakcín, tím lépe budou lidé chráněni,“ uvedl Alexandr Gincburg z moskevského institutu, který vakcínu Sputnik V vyvinul. „Brzy zveřejníme předběžné výsledky z postregistračního testování Sputniku V, takzvané fáze 3. Jsem si jistý, že účinnost bude též vysoká,“ dodal. Oxana Drapkinovová z ruského ústavu pro preventivní medicínu dnes uvedla, že účinnost této vakcíny je rovněž více než 90procentní.

Server BBC upozornil na komplikace s americko-německou vakcínou, která musí být uchovávána v prostředí o teplotě minus 80 stupňů Celsia. „To může způsobit velké logistické problémy pro masové očkování zejména mimo větší města a v nízko- a středněpříjmových zemích,“ uvedl Andrew Hill, farmaceutický expert z Liverpoolské univerzity. „Nicméně je to obrovský pokrok v boji proti covidu-19,“ dodal.

„Gratuluji skvělým ženám a mužům, kteří k tomuto průlomu přispěli,“ komentoval zprávu vítěz amerických prezidentských voleb Joe Biden. Dodal ale, že boj s nemocí covid-19 bude trvat ještě měsíce. „Roušky zůstávají silnější zbraní proti viru než vakcína,“ dodal. I britský premiér Boris Johnson řekl, že je brzy spoléhat se na vakcínu jako na řešení pandemie. Prezident Donald Trump označil zprávu o vakcíně za „skvělou“. „Akciové trhy jdou hodně nahoru, vakcína bude brzy,“ uvedl Trump na twitteru.

Pfizer a BioNTech uzavřely už dříve s americkou vládou smlouvu v hodnotě 1,95 miliardy dolarů na dodávku 100 milionů dávek vakcíny. Rovněž už se dohodly na dodávkách s Evropskou unií, Británií, Kanadou a Japonskem. Letos plánují vyrobit dostatek vakcíny pro 25 milionů lidí. Pfizer očekává, že příští rok vyprodukuje až 1,3 miliardy dávek vakcíny.

Americké akcie zahájily dnešní obchodování prudkým růstem a vystoupily na nová maxima mimo jiné právě díky zprávě o nové vakcíně. Akcie Pfizeru si kolem 16:00 SEČ připisovaly zhruba osm procent.

Akcie v Evropě zahájily týden silným růstem a vyšplhaly se dnes až na osmiměsíční maximum. Těžily mimo jiné ze zprávy o pokroku při vývoji vakcíny proti covidu-19. Cena akcií společnosti BioNTech díky zprávě o vakcíně vzrostla o více než 15 procent.

STO/ČTK