Američtí republikáni chtějí zablokovat možnost změny pohlaví

Právník Americké unie občanských práv Chase Strangio

Američtí republikáni připravují ve více než dvanácti státech USA zákony, které by vážně zkomplikovaly situaci osobám usilujícím o změnu pohlaví. Informovala o tom agentura AP. Lékaři by nesměli takovým lidem předepisovat hormonální léčbu a nesměli by provádět chirurgické zákroky spojené se změnou pohlaví.

Některé zákony by zakázaly transgenderovým studentům účastnit se sportovních aktivit v týmech, které odpovídají jejich nově nabytému pohlaví. Návrhy zákonů podle AP doporučily republikánům konzervativní politické a náboženské spolky.

Zákon připravovaný v Jižní Dakotě by například lékaře, provádějící chirurgický zákrok s cílem změny pohlaví, trestal jako pachatele těžkého zločinu. Ve státě Missouri republikánští zákonodárci navrhují odebrat takovým lékařům licenci. Rodiče, kteří se zákrokem souhlasí, by byli obviněni ze zneužití.

Ochránci lidských práv a práv sexuálních menšin podle AP bijí na poplach. „Nedovedu si představit, co by se stalo transgenderovým lidem, kdyby tak zločinné návrhy zákonů prošly,“ prohlásil Chase Strangio, právník Americké unie občanských práv (ACLU). „Žádný poplach není dost silný, protože ti lidé zemřou,“ dodal.

Podle AP se podobně restriktivní zákony připravují ve státech Colorado, Florida, Oklahoma, Jižní Karolína a dalších. Předpokládá se, že některé další státy je budou následovat.