Antigenní testování v Brně: fakultní nemocnice obslouží 20 lidí za hodinu

FN Brno. Zdroj: wikipedie

Fakultní nemocnice Brno spustí rezervační systém pro antigenní testování na covid-19 pro veřejnost na začátku příštího týdne. Kapacita bude 20 lidí za hodinu.

Zkraje týdne spustí rezervaci i FN u sv. Anny v Brně. Testování má být celostátně spuštěno 18. prosince, některá zařízení v kraji už rezervaci nabízejí.

Pro testování veřejnosti bohunická nemocnice podle mluvčí využije místo, které vytvořila pro testování pedagogů, nové vytvářet nebude. Rezervační systém spustí podle mluvčí v pondělí nebo v úterý. „Ministerstvo zdravotnictví nám doporučilo svůj systém, jednou z jeho výhod je jednodušší administrativa. Zabýváme se tím, spustit bychom ho měli na začátku příštího týdne,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Zatím navržené dny a časy pro testování jsou pondělí až pátek vyjma středy od 13:00 do 18:00, ve středu už od 8:00. Za hodinu lze otestovat až 20 lidí. Mluvčí uvedla, že zájem veřejnosti zatím nelze odhadnout. „Jsme ale schopni rychle zareagovat a v případě vyššího zájmu kapacitu navýšit,“ uvedl Plachá.

Zkraje příštího týdne chce rezervační systém pro testování spustit i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Testovat se podle ní bude každý den včetně víkendů od 7:00 do 18:30, s omezenou dobou o vánočních svátcích. Za hodinu lze otestovat šest lidí.

Podle nově spuštěného webu ministerstva zdravotnictví crs.uzis.cz už rezervaci pro testování v kraji nabízí například brněnská Nemocnice Milosrdných bratří, která má první volný termín 30. prosince, také boskovická nebo hodonínská nemocnice. V jejich případě se lze na testy objednat už na 18. prosince.

Antigenní testování se dělá výtěrem z nosohltanu, výsledek je známý do 30 minut, test je hrazen ze zdravotního pojištění. V případě pozitivního výsledku bude třeba podstoupit potvrzující PCR test. Lidé budou moci podstoupit antigenní test nejvýše jedenkrát za pět dní.

Zájem o dobrovolné testování má podle průzkumu, který si ministerstvo zdravotnictví nechalo zpracovat agenturou STEM, asi 42 procent lidí. Větší zájem je mezi seniory.

ČTK