Ministr zdravotnictví Arenberger by měl ve funkci skončit, míní komunisté

Petr Arenberger. Zdroj: MZ ČR

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) by měl ve své funkci skončit. Myslí si to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Řekl to v České televizi. Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek chce nejprve slyšet vyjádření ministra, který přijde v úterý na poslanecký klub.

Faltýnek v ČT také řekl, že přemýšlí, zda bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat. Uvedl, že „je otrávený“ z obvinění, kterým čelí například po zveřejnění zápisků ze svého diáře. O svém dalším postupu se chce poradit s předsedou hnutí Andrejem Babišem (ANO).

Arenberger čelí kritice kvůli svému majetkovému přiznání, ve kterém neuvedl řadu vlastněných nemovitostí. Podle Babiše šlo o šlendrián, Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil. Opozice požaduje jeho odvolání.

Předseda STAN Vít Rakušan své výhrady k Arenbergerovi dnes zopakoval, nepochybil podle něj pouze v případě majetkového přiznání, ale i v dalších záležitostech včetně pronájmu své nemovitosti vinohradské nemocnici, ve které v minulosti pracoval. Měl by proto sám odstoupit, pokud tak neučiní, měl by premiér Babiš navrhnout jeho odvolání, domnívá se Rakušan.

Kováčik si chce počkat na vysvětlení Arenbergera ve Sněmovně na mimořádné schůzi, která by se měla konat ve čtvrtek. Myslí si ale, že je čas ministra zdravotnictví vystřídat.

Podle Faltýnka Arenberger v úterý navštíví poslanecký klub hnutí ANO, kde se budou poslanci nejasnostmi kolem jeho majetkových poměrů zabývat. Do té doby nechtěl předseda poslanců ANO záležitost komentovat. Poznamenal, že odpovědnost za majetkové přiznání má ten, kdo ho podává.

ČTK