Argentina legalizovala pěstování marihuany pro léčebné účely

Argentina legalizovala pěstování marihuany pro léčebné účely, dosud v této jihoamerické zemi hrozilo za pěstování této rostliny až 15 let vězení. Pěstování marihuany ze zdravotních důvodů umožňuje necelá desítka zemí Latinské Ameriky, Uruguay to z regionu jako jediná povoluje i pro rekreační účely.

„Pacienti a pacientky se mohou zapsat do registru, aby získali povolení k pěstování (marihuany) pro sebe, i prostřednictvím rodinného příslušníka, třetí osoby či občanské organizace,“ uvádí se v zákoně.

Množství, v jakém bude možné marihuanu pěstovat, bude stanoveno prováděcím předpisem ministerstva zdravotnictví.

Záměrem argentinské vlády je podle místních médií regulovat užívání marihuany a konopných produktů i bojovat tak proti ilegálnímu obchodu. Dosud se totiž v Argentině k marihuaně či výrobkům z ní mohli lidé dostat jen na černém trhu, přes lékárny ji od roku 2017 mohli získat pouze pacienti s epilepsií.

V Latinské Americe umožňují pěstování marihuany pro lékařské účely Chile, Mexiko, Peru, Paraguay, Ekvádor či Kolumbie. Uruguay v roce 2013 jako první země světa schválila pěstování, užívání i prodej marihuany i pro rekreační účely, volný prodej marihuany v lékárnách pod státním dozorem tam byl zahájen před třemi lety. V roce 2018 Uruguay jako druhá následovala Kanada.

V České republice je možné získat léčebné konopí na předpis, který vydávají například onkologové, neurologové či odborníci na paliativní péči. Lékaři se ale musí k předepisování konopí zaregistrovat u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), registrovat se musí i lékárny, které ho chtějí prodávat. Marihuana pomáhá při léčbě chronických bolestí, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

JŠ/ČTK