Armáda prověřila nemocnici v Letňanech. Její spuštění není potřeba

Záložní nemocnice v Letňanech. Zdroj: Armáda ČR

Armáda prověřila funkčnost záložní polní nemocnice v Praze Letňanech. Převážně vojenští zdravotníci by se v ní starali o pacienty s onemocněním covid-19, pokud by začala docházet kapacita kamenných nemocnic. 

O spuštění letňanské nemocnice ale zatím rozhodnuto nebylo, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že nemocnice v Letňanech v nejbližších dnech aktivována nebude.

O aktivaci polní nemocnice se v posledních dnech uvažovalo kvůli růstu počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19, kterých je aktuálně více než 7100. Podle Dvořákové ale rozhodnutí o spuštění nyní nepadlo.

Podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví. Pohotovostní nemocnice v Praze i v Brně budou moci být podle Blatného zprovozněny do 24 hodin. Letňanská nemocnice může díky vybavení lůžky akutní péče odlehčit nemocnicím, brněnská může přijímat pacienty nevyžadující intenzivní péči. „Pražská nyní potřeba není, ale může se to během dnů změnit,“ připustil.

Armáda dnes ale vyzkoušela, zda je nemocnice v Letňanech plně funkční. „Zaktivovali jsme první směnu vojáků, která by byla nasazená,“ řekla Dvořáková. Nasazení vojáci byli očkování proti koronaviru a následně vyzkoušeli, zda jsou armádní přístroje a zařízení umístěné v Letňanech plně funkční. Žádné závady cvičení neodhalilo. „Vše funguje, všichni vojáci včas dorazili a personál byl připraven,“ řekl mluvčí. Po skončení cvičení vojáci opět letňanskou nemocnici opustili.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila na konci října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Umístěna byla v halách letňanského výstaviště, využita zatím nebyla. Postarat se může o 500 pacientů. Podle dřívějších informací by byla využívána pro následnou péči, umístěni by v ní tak byli pacienti s covidem-19 na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Spuštěna by byla v okamžiku, kdy dojdou kapacity v „kamenných“ nemocnicích. Na místě by byli nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace stáhne z jiných nemocnic. Ty by se tak musely vypořádat s poklesem počtu personálu.

ČTK