Babiš hází zpátečku, situace není dobrá. Nad pondělním rozvolněním tak visí otazník

Premiér Andrej Babiš, foto: ÚVČR

Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala. Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem, řekl dnes Babiš. Relativizoval i nový protiepidemický systém PES. Ministři Blatný a Havlíček ale vidí situaci jinak.

Vláda bude v neděli projednávat přesun ze čtvrtého do třetího stupně přísnosti opatření, který by umožnil například otevření obchodů, služeb a restaurací. Jestli to může ovlivnit na pondělí plánované zmírnění opatření, premiér neuvedl.

Babiš ale připomněl, že protiepidemický systém PES připravilo ministerstvo zdravotnictví.

„PES vláda ani neschvalovala, my jsme ho vzali na vědomí. Je dobré, že je to konečně předvídatelné,“ uvedl premiér.

Ostatně vláda už ukázala, že jej vnímá jako nezávazné doporučení, když nechala většinu školáků o týden déle doma, navzdory pravidlům PSA.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale přesto ve středu řekl, že metodika pro rozvolňování je jasná a nebude se nijak upravovat. Musí být splněna podmínka sedmi dní s hodnotou pro třetí stupeň, aby byl vládě navržen přesun do tohoto stupně i z hlediska opatření.

„Ve chvíli, kdy to ten systém dovolí, potom se to stane. Když to nedovolí, potom se to nestane,“ řekl Blatný.

Oproti minulosti, nově velmi opatrný postoj premiéra Babiše, dost možná ovlivňuje hlavně trestní oznámení, které leží na Nejvyšším státním zastupitelství.

„Trestní oznámení bylo podáno. Domnívám se, že mohlo dojít k maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti či k vydírání,“ napsal advokát Petr Němec na twitteru.

Oznámení totiž míří na Andreje Babiše a bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

s ČTK