Babiš odmítá s ČSSD dál jednat o financích na zdravotnictví

 Premiér Andrej Babiš (ANO) nemíní jednat v koalici o dalším navýšení financí pro zdravotnictví v příštím roce. Za dostatečné považuje posílení rozpočetu o šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky na celkem 340 miliard, o kterém informoval minulý týden. Babiš to dnes řekl ČTK. Sociálním demokratům vyčetl jejich působení v čele zdravotnictví v minulé vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL, po této devastaci podle něj nemají socialisté v oblasti zdravotnictví co radit.

Šéf ČSSD Jan Hamáček mluvil o dalším koaličním jednání po dnešním ranním setkání se zástupci tzv. krizového štábu proti kolapsu českého zdravotnictví. Strana podle své zdravotnické expertky kvůli transparentnosti také preferuje, aby slíbených šest miliard navíc bylo zahrnuto v úhradové vyhlášce.

Babiš řekl, že s ČSSD o zdravotnictví už jednat nebude. „Měli ten resort čtyři roky a pan (ministr Svatopluk) Němeček pokračoval v devastaci toho resortu. ČSSD nemá co radit, resortu nepomohli spíš naopak,“ uvedl Babiš. Připomněl svou dohodu s pojišťovnami o šesti miliardách navíc. Už začátkem minulého týdne označil Babiš jinou výzvu ČSSD k jednání o zdravotnictví za vtip, nebo dokonce drzost.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče. Štáb chce dalších osm miliard navíc, Hamáček po dnešním setkání s jeho zástupci řekl, že o těchto požadavcích chce mluvit v koalici.

Premiér však sociální demokracii vyčítá, že mluví o přidání peněz. „Oni to vždycky říkají, ale aby na to vytvořili nějaké zdroje, tak to neudělají. Do zdravotnictví jde rekordní částka, meziročně o 30 miliard,“ dodal. ČSSD by se podle něj měla soustředit na problematiku zneužívání dávek v kompetenci ministerstva práce a sociálních věcí, které vede místopředsedkyně strany Jana Maláčová.