Babišův ministr zdravotnictví selhává v ochraně před koronavirem

Adam Vojtěch | FOTO: Spolek českých právníků Všehrd

Ministerské křeslo se začíná pod Adamem Vojtěchem pořádně otřásat. S nástupem koronaviru selhává při ochraně zdravotníků i pacientů. Ve zdravotnictví chybí roušky, účinné respirátory a testy. Nedostatek ochranných pomůcek mají i sociální služby. Ačkoliv jej lékaři nechtějí kritizovat, už jim s neschopným ministrem zjevně začíná docházet trpělivost.

„Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,“ přiznal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Radiožurnálu.

Jeho ministerstvo přitom dostalo od vlády úkol zajistit centrální nákup respirátorů pro nemocnice a praktické lékaře.

Podle dřívějšího vyjádření ministra Vojtěcha se má situace zlepšit. „Já pevně věřím v to, že ta situace se zlepší v následujících třech týdnech,“ uvedl ministr.

Jenže s rostoucím počtem nakažených pacientů s koronavirem, přestávají lékařům sliby ministra stačit.

„Selhala připravenost státu. Měly existovat strategické zásoby ochranných pomůcek. Odborníci upozorňovali, že epidemii žádná hranice nezastaví. To, co se dělo v Číně, bylo varující, a my v Evropě jsme měli čas se na to připravit,“ řekl šéf lékařské komory Milan Kubek.

Nedostatek ochranných pomůcek dopadá na praktické lékaře.

„Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou COVID-19 – lékaři primární péče – je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek. V okamžiku, kdy Vám dojdou předepsané ochranné pomůcky již nejste schopni zajistit bezpečný provoz ordinace. Proto převeďte činnost Vašich praxí nouzového režimu, uvedlo v prohlášení Předsednictvo Sdružení praktických lékařů ČR.

„Respirátory třídy FFP3 si nesmíme koupit, čili je samozřejmě nemáme, nikdo nám žádné nedal, ale my bysme byli rádi, nepotřebujeme jich 1 000 000 ani miliony, nám by stačilo pro začátek, aby to bylo na stomatology, kteří spolupracují s infekčními klinikami,“ uvedl prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

„Poprosili jsme stát před 14 dny, aby dal roušky minimálně na Infekční stomatologická oddělení v rámci FN Bulovka, kde se soustřeďují lidi. Tam není respirátor doteďka,“ řekl Šmucler v Otázkách Václava Moravce.

Problém s nedostatkem ochranných prostředků ale netrápí pouze zdravotníky, podobně dopadá i na sociální služby.

„Díky vládo za pokus udělat něco s rouškami pro sociální služby v ohrožení. Ale je to spíš zoufalství stále. Přišlo nám dnes 100 roušek, ne moc sofistikovaných, ale dobře alespoň nějakých. Pominu-li, že 100 je tak na 1 den pro naši organizaci, tak ale ta rouška se mi po hodině rozpadla, neb se utrhla gumička,“ uvedl ředitel společnosti podané ruce Jindřich Vobořil.

Nedostatek ochranných pomůcek zmírnila skupina PPF Petra Kellnera, která nabídla České republice darem 120 tun zdravotnických pomůcek. Ta přivezla do ČR z USA 20 000 ochranných masek. Dále v Číně a ve Španělsku pořídila 1,8 milionu kusů chirurgických masek a 1,7 milionu kusů respirátorů, včetně 40 tisíc testovacích sad a 20 tisíc odběrových sad.

Neschopnosti ministra zdravotnictví si všimli i jeho vládní kolegové. „Zcela otevřeně je ale nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů. Miliony kusů zdravotnického materiálu by měly dojít v řádu dnů, přesto však cítím potřebu se za vládu omluvit veřejnosti,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Není to přitom zdaleka první chyba ministra Adama Vojtěcha, za kterou by jiný ministr byl nucen opustit vládní post. Zatím to odnesla jen hlavní hygienička Eva Gottvaldová, kterou odvolala vláda. „Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici,“ řekl premiér Babiš.

Ministr zdravotnictví veřejnosti lhal o hospitalizaci vedoucí soukromé laboratoře Tilia Soni Pekové v Nemocnici na Bulovce. Za což se později musel omluvit, včetně potupného vysvětlování, kdo jej takto špatně informoval. Peková předtím prováděla testy na koronavirus u pacientů, ačkoliv není její laboratoř schválená ministerstvem pro tuto činnost. Minimálně v jednom případě ale odhalila u pacienta, kterého odpovědné instituce odmítly testovat, onemocnění koronavirem.

Po tomto selhání umožnilo ministerstvo prostřednictvím Státního zdravotního ústavu testovat na koronavirus i některým soukromým laboratořím, Tilia však mezi nimi není.

Rozšiřuje se i počet venkovních míst, kde si mohou pacienti s příznaky nechat odebrat vzorek. Ty jsou v Thomayerově nemocnici, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici. Začínají však chybět odběrové sady.

„Máme jich stále méně, přitom jsou nesmírně důležité,“ sdělila Aktuálně.cz jedna z laborantek. Testovací sady jsou tyčinky, na které zdravotníci odebírají lidem z nosu biologický materiál. Ten se následně testuje, a podle něho v laboratořích zjišťují, zda má člověk koronavirus.

Pozdě ale přece

Opatření Babišova kabinetu proti koronaviru jsou bezesporu správná. Přišla ale s dvou týdenním zpožděním. Potvrzený výskyt onemocnění v Evropě se překryl s jarními prázdninami v ČR. V době, kdy se lidé vraceli z oblastí s výskytem koronaviru, se díky nečinnosti Vojtěchova úřadu mohli volně pohybovat bez jakékoliv evidence nebo karantény.

„V tuto chvíli není na místě zavádět opatření na hranicích. Technicky si to nedokážu představit, tvořily by se třeba desetikilometrové fronty,“ uvedl ministr Vojtěch v době návratů největší masy lidí z Itálie, Rakouska a Německa.

Podle údajů asociace cestovních kanceláří bylo v období jarních prázdnin prodáno 27 procent zájezdů do Rakouska a 13 procent do Itálie. Dalších 14 procent bylo rozprostřeno mezi Německo, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Data se týkají obyvatel městských částí Praha 1 až 5, ve kterých měly děti jarní prázdniny od 17. do 23. února.

Druhá vlna zájezdů obyvatel z městských částí Prahy 6 až 10, zamířila z 25 procent do Rakouska, ve 12 procentech pak do Itálie. Na Německo, Slovensko, Polsko a Maďarsko připadlo 12 procent zájezdů. To vše v období mezi 24. únorem a 1. březnem.

Graf rozložení potvrzených nákaz koronavirem k 17.3.2020, zdroj: mzcr.cz

Jak je z dat asociace cestovních kanceláří a rozložení potvrzených nákaz koronavierem zejména v Praze zřejmé, ministr zdravotnictví si mohl a měl být vědom stavu a rozsahu problému. V důsledku toho, teď premiér Babiš musí čelit stále nepříjemnějším otázkám směřujícím ke zvládnutí koronaviru v Česku. Nehovoře o lidech na které dopadají plošná opatření.

Tah Prymulou

Podle dostupných informací náměstek ministra Roman Prymula stále nemá prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Pro výkon funkce náměstka ji měl získat do poloviny března letošního roku. Nesplnit stanovený požadavek na bezpečnostní prověrku je z pohledu státní služby nemyslitelné, výjimky jsou jen dočasné.

„Jedná se o situace, kdy z důvodu personální změny na příslušném služebním místě nebo z důvodu nově stanoveného požadavku daná osoba tento požadavek dočasně nesplňuje, protože požádala Národní bezpečnostní úřad o vydání osvědčení fyzické osoby, ale daná žádost nebyla ještě vyřízena,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Prymulův čas v pozici náměstka tak vypršel, setrváním ve stejné pozici na ministerstvu zdravotnictví je ohýbán, a dost možná i porušován zákon o státní službě.

Jenže zákony neplatí, když jste v přízni premiéra. „Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit a proto zůstávám,“ řekl Prymula ČTK.

O to větší bylo překvapení, když odvolanou hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou nahradila dosavadní šéfka středočeské hygieny Jarmila Rážová.

Epidemiolog Roman Prymula by přitom byl na danou pozici ideálním kandidátem. Jeho jmenování hlavním hygienikem by navíc elegantně vyřešilo problém s chybějící prověrkou, minimálně na rok. Jenže to se nestalo.

Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu kvůli šíření nového typu koronaviru, který místo ministra vnitra vede právě náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Zůstává tak otázkou, jestli si premiér Babiš šetří Prymulu jako personální rezervu pro místo dosluhujícího Adama Vojtěcha.