Baby box v Českých Budějovicích zachránil další život

Do babyboxu v Českých Budějovicích někdo odložil novorozeného chlapce. Převzalo si jej neonatologického oddělení místní nemocnice. Chlapeček dostal jméno Marek. Jde o druhé dítě odložené v českobudějovickém babyboxu.

„Klučík byl nahý, ale čistý, zabalený jenom v bílé látce. Podle lékařky Zuzany Hrubešové, která jej převážela na neonatologii do nemocnice, byl na první pohled zdravý,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Dodal, že chlapeček dostal jméno po řediteli jihočeské záchranné služby Marku Slabém. V Českých Budějovicích funguje babybox od 25. dubna 2012 a je umístěn na budově zdravotnické záchranné služby.

Jde o letošní 18. dítě odložené v babyboxu v Česku. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.