V brněnských Židenicích vzniká mikrobiomová banka, kde lidé mohou uložit svůj střevní mikrobiom pro budoucí použití. Jedná se o směs přátelských a nepřátelských bakterií, které opouštějí tělo ve stolici. Podle tiskové zprávy mikrobiologa a vedoucího výzkumu společnosti Biome4Future Petra Ryšávky je uchování vlastního mikrobiomu prevencí proti závažným onemocněním.
Mikrobiom je spojen s imunitou a pro správné fungování organismu je klíčové, aby byl zdravý. Jeho rovnováhu narušují různé faktory, jako je opakované užívání antibiotik, chemoterapie nebo vážné střevní infekce. Jedním z způsobů obnovení narušeného mikrobiomu je fekální transplantace, při níž lékaři přenesou do těla pacienta vzorek stolice obsahující převážně přátelské bakterie. Tato metoda je podle Ryšávky drahá a může přinést riziko nepředvídatelných komplikací v dlouhodobém horizontu. Brněnští vědci proto pracují na vývoji transplantace vlastního mikrobiomu.
Podle Ryšávky se ve střevech nachází stovky bakteriálních kmenů, přičemž každý z nás má jiné složení a poměr těchto bakterií. Sestavit vlastní mikrobiom je tedy možné pouze vlastním tělem. Ryšávkův tým plánuje v nově vznikající mikrobiomové bance analyzovat a ukládat vzorky zdravých jedinců, kteří si je mohou nechat transplantovat v případě pozdějších onemocnění. Uchování vlastního zdravého mikrobiomu může být užitečné v případě řady onemocnění, jako jsou Crohnova choroba, metabolické choroby nebo alergie.
Analyzování a uchování vzorku by mělo stát kolem 20 000 korun. „Máme už první objednávky, zatím z Česka a Slovenska. Letos počítáme spíše s pilotním provozem, ale rádi bychom expandovali i do Rakouska nebo Skandinávie. Současné mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, takže předpokládáme expanzi na zahraniční trhy,“ uvedl mikrobiolog. Brněnská banka bude moci obsloužit až 2000 klientů a umožní uchovávat nejen střevní mikrobiom, ale i mikrobiom kůže, úst a vagíny.


