Benešovská nemocnice začala opět přijímat dárce krve

Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Prvních deset dárců si nemocnice zkušebně pozvala již v pátek 14. února, dalších 34 v úterý. Jde o poslední část nemocnice, která po útoku zůstávala mimo provoz, řekl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Transfuzní stanice je poslední ze tří částí transfuzního a hematologického oddělení, která byla mimo provoz. Laboratoř a hematologickou ambulanci nemocnice zprovoznila již dříve. Nyní tak v celé nemocnici fungují již všechna oddělení.

„Vyzkoušeli jsme si, že vše funguje a od příštího týdne, tedy od úterý 25. února, spustíme normální režim,“ řekla vrchní sestra Jiřina Kloudová. Upozorňuje, že pro dárce lepší se objednat buď telefonicky, nebo e-mailem. „Po potvrzení termínu bude mít dárce jistotu čísla. Stále platí, že odebereme maximálně 80 lidí,“ dodala Kloudová.

Kryptovirus napadl počítačový systém nemocnice 11. prosince. Zařízení fungovalo omezeně, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) už pracuje standardně. Dohánějí se odložené operace, ale o pacienty je podle hejtmanky postaráno v plné šíři služeb. Případ vyšetřuje policie, data v nemocnici podle kriminalistů napadl ruský vir Ryuk a nešlo o cílený útok na jeden subjekt.

Kraj dá benešovské nemocnici 30 milionů korun na ztrátu způsobenou kyberútokem. O poskytnutí neinvestiční dotace rozhodli před týdnem krajští zastupitelé. Nemocnice vyčíslila provozní ztrátu za prosinec na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů. Konečná čísla budou známá až v polovině roku, podle hejtmanky se mohou vyšplhat až na 50 milionů korun.

ČTK