Berounská nemocnice zrekonstruovala oddělení následné péče

Foto: Rehabilitační nemocnice Beroun

Rehabilitační nemocnice Beroun, která je součástí AKESO Holdingu Sotiriose Zavalianise, investovala 45 milionů korun do oddělení následné péče. Druhé patro má za sebou kompletní rekonstrukci, na celém oddělení bylo doplněno přístrojové vybavení. Pacienti mají nově k dispozici tělocvičnu s rehabilitačním zázemím a terasu. Loni v listopadu byly nové prostory zkolaudovány a v uplynulých dnech oddělení přešlo ze zkušebního do ostrého provozu.

Na oddělení s 59 lůžky přibyly přístroje pro měření EKG, infuzní pumpy, lineární dávkovače či přenosný ultrasonograf. „Nejde jen o moderní budovu a vybavení, to je hezké, ale je to jen prostředek,“ řekl primář Miloš Stoilov. Podle něj je důležité, že se v poslední době daří dosahovat lepších výsledků. U dvou třetin nemocných se jejich stav zlepší natolik, že se mohou vrátit do domácí či komunitní sociální péče. Někdy ovšem za cenu omezení, úpravy léčby, díky kompenzačním pomůckám a přispění okolí. Podle Stoilova vždy záleží na věku a diagnóze pacienta. „Zcela rozdílná je prognóza dlouhodobě nemocného pacienta, jemuž stabilizujeme jednu chorobu, a pacienta, kterého uvedeme z těžkého stavu až do úzdravy,“ podotkl.

Oddělení s jednolůžkovými až čtyřlůžkovými pokoji bývá plně obsazené, zájem o umístění je podle primáře obrovský. Většina pacientů je z okolí, ale řada přijíždí i z jiných měst či nemocnic. „Bereme prioritně ty, kterým můžeme pomoct, kteří jsou v takovém zdravotním stavu, že naši pomoc potřebují nejvíc,“ uvedl Stoilov.

Lékaři pomáhají rozmanitému spektru nemocných, což podle Stoilova ostatní oddělení tohoto typu nemohou říci. „Máme tady dva lidi s čerstvě implantovaným kardiostimulátorem, tři pacienty, jimž je poskytována pravidelná dialyzační léčba, lidi čerstvě po infarktech a mrtvicích, převážíme pacienty na srdeční katetrizaci,“ vyjmenoval některé z příkladů.

Oddělení se snaží rozšiřovat nabídku služeb. Pacienti mohou využít psychologickou a logopedickou pomoc, ergoterapii i takzvanou canisterapii, při níž se využívá kontaktu nemocného člověka se psem. Díky rekonstrukci přibyla tělocvična pro skupinová cvičení a léčebnou tělovýchovu, jejíž součástí jsou prostory pro ultrazvukovou terapii, elektroléčbu či magnetoterapii. „Pacient nemusí na specializované pracoviště, všechno má pod jednou střechou,“ uvedl Stoilov.

Na oddělení pracuje pět lékařů, většina není místních. Odborné služby a pohotovost zajišťují externisté. Podobně jako jiná zařízení v republice se i berounská nemocnice potýká s nedostatkem personálu, zdravotní sestry jsou podle Stoilova přetížené a mají velké množství přesčasů. „Sehnat kvalifikovanou sestru není lehké, protože konkurence na trhu práce je velká a zájem o práci ve zdravotnictví malý,“ dodal.

ČTK