Běžci dali téměř půl milionu korun pro nadační fond české srdce

Nejlepší je osvojení správných návyků už v útlém věku

Druhý ročník charitativního běhu Proběhni.se, který byl 13. dubna 2019 v areálu Institutu klinické a experimentální medicíny vynesl na vybraném startovném 444 382 korun. Výtěžek byl věnován na konto Nadačního fondu České srdce na podporu aktivit předních českých kardiologů na misích v zemích třetího světa.

Zaběhat si přišlo téměř tisíc závodníků, nechali si také preventivně změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi a cholesterol, natočit EKG, naučili se základní prvky resuscitace nebo si nechali pomoct se závislostí na kouření. Proběhni.se je společným projektem IKEM, Nadačního fondu České srdce a sportovní agentury Raul.

Až polovina všech úmrtí v České republice je v důsledku kardiovaskulárních onemocnění, ročně skončí v českých nemocnicích až 300 tisíc pacientů s onemocněním srdce, akutní srdeční infarkt připraví o život ročně 5 000 – 6 000 lidí a ischemická choroba srdeční postihuje každého desátého člověka. I přes to stále spousta Čechů podceňuje zdravý životní styl a prevenci.

„Každoročně přibývá dalších pacientů s onemocněním srdce právě v důsledku nezdravého životního stylu. Lidé nevědí, že srdeční selhání, fibrilace síní, vysoký tlak a cukrovka patří k epidemiím třetího tisíciletí. Co však nevědí je fakt, že mohou výskyt těchto chorob ovlivnit sami svým životním stylem. Méně jíst, nekouřit, pravidelně se hýbat a aktivně odpočívat jsou hlavní prevencí kardiovaskulárních chorob. Jsem velmi rád, že i na tuto problematiku se snaží upozornit projekt Proběhni.se, který se snaží motivovat populaci nejen k pohybu, ale také k nutnosti preventivních vyšetření srdečních onemocnění,“ říká přednosta Kliniky kardiologie IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC.

Pro závodníky byl připraven běžecký okruh na 6 a 11 km a také dětské závody napříč Kunratickým lesem. Mohli se také podrobně seznámit s nemocemi srdce, nechat si změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natočit EKG nebo naučit základní prvky resuscitace. Projekt Proběhni.se však nenese jen v duchu preventivních vyšetření, ale i konkrétní pomoci v zemích třetího světa.

„Vloni se v rámci prvního ročníku vybralo přes 400 tisíc korun, díky kterým jsme mohli s kardiologickým týmem nadačního fondu vyrazit na zdravotnické mise do Súdánu, JAR nebo Nepálu. Skoro za pět minut dvanáct se nám před pěti měsíci podařilo zachránit roční súdánskou holčičku s defektem septa komor. V zemích třetího světa totiž nefunguje systém zdravotního pojištění, jako například v České republice, a proto jsme se zaměřili na pomoc právě lidem tam. Nic na světě nevynahradí pocit, že jste pomohli někomu zachránit život a že se někdo díky vaší práci dostal do péče odborníků včas. Letos se na startovném Proběhni.se vybralo neuvěřitelných 444 482 Kč a veškerý výtěžek poputuje opět na aktivity Nadačního fondu České srdce. Čeští kardiologové se tak budou moci díky všem závodníkům již za dva měsíce vydat na zdravotnickou misi do Botswany a na podzim do Nepálu,“ podotýká MUDr. Michal Pazderník, FESC, zástupce přednosty Kliniky kardiologie IKEM a jeden ze zakladatelů Nadačního fondu České srdce.