Biologické centrum otestuje 100 vzorků na koronavirus denně, zatím zkušebně

Českobudějovické biologické centrum Akademie věd začalo testovat vzorky na koronavirus. Zatím jde o ověřovací testy, které centrum dělá paralelně s nemocnicí. Pokud se potvrdí, že se výsledky z obou pracovišť shodují, biologické centrum začne testovat vzorky samostatně.

Podle mluvčí Daniely Procházkové mohou vědečtí pracovníci denně provést 100 analýz, v zásobě mají laboratorní materiál pro přibližně 2000 testů. Biologické centrum získalo ve čtvrtek večer povolení od Státního zdravotního ústavu a zařadilo se tak mezi pracoviště, která mohou oficiálně testovat vzorky na koronavirus.

„Vyřizujeme administrativní formality, připravujeme personální plán a intenzivně řešíme, jak nastavíme provoz našeho systému, aby šlo vše hladce,“ řekl ředitel biologického centra Libor Grubhoffer.

Vědci budou testovat vzorky ve dvou laboratořích parazitologického ústavu, které pro tento účel vyčlenili. Laboratoře jsou vybavené pro práci s vysoce infekčním materiálem.

„Nejnáročnější je zpracování klinických vzorků, které se provádí v přísných podmínkách laboratoře s vysokým stupněm zabezpečení. A jak právě zjišťujeme, velmi náročná je i administrativa spojená s prací se vzorky,“ říká molekulární biolog a parazitolog Radek Šíma. Procházková uvedla, že biologické centrum vzorky odebírat nebude, rovnou dostane materiál k analýze. „Proto žádáme lidi, aby k nám nechodili s tím, že zde chtějí vzorky odebrat,“ řekla.

V Jihočeském kraji se zatím nakazilo koronavirem 19 lidí. V České republice je pak 774 pacientů s nemocí COVID 19.

ČTK, jš