Biotechnologická firma Sotio z PPF založila pobočku ve Švýcarsku

Společnost Sotio, která zastřešuje veškeré aktivity skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v biotechnologickém sektoru, založila novou pobočku v Basileji. Firma vyvíjí nové léčivé přípravky zaměřené na léčbu nádorových a autoimunitních onemocnění. Společně s pražskou centrálou společnosti je dlouhodobým cílem švýcarské pobočky dosáhnout regulatorních schválení a uvedení vyvíjených produktů na trh, uvedlo Sotio v tiskové zprávě.

„Basilej je předním světovým centrem vědy a výzkumu v biotechnologiích a farmacii. Ideálně tak doplňuje naše aktivity ve výzkumu a vývoji, které realizujeme v Evropě, USA a Číně. V Basileji a okolí je všeobecně atraktivní podnikatelské prostředí a působí zde velké množství expertů na farmacii a biotechnologie. Máme proto v plánu zde získat zejména odborníky na klinický vývoj a rozšířit tak náš mezinárodní tým,“ řekl dnes generální ředitel Sotio Radek Špíšek.

Skupina uvedla, že nová firma Sotio Biotech AG je první společností patřící do skupiny PPF, která je registrovaná ve Švýcarsku. Pod hlavičkou Sotio skupina PPF soustřeďuje aktivity, jejichž cílem je vyvinout a uvést na trh nové léčivé přípravky, které mohou pomoci pacientům trpícím různými druhy vážných onkologických onemocnění.

Sotio a PPF budují biotechnologické portfolio jak na základě vlastního výzkumu a vývoje, tak i spolupráce s dalšími partnery a investicemi do společností vyvíjejících inovativní protinádorové léčebné metody. Sotio realizuje řadu klinických studií a vyvíjí svou vlastní metodu léčby založenou na platformě takzvaných dendritických buněk (DCVAC). Společnost nedávno zahájila fázi I klinické studie s přípravkem označeným SO-C101.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a USA. Ke konci loňského června zaměstnávala celosvětově téměř 160.000 lidí, z toho zhruba 15.000 v Česku.

Do Skupiny PPF patří mimo jiné úvěrová společnost Home Credit, banka Air Bank či strojírenská společnost Škoda Transportation. PPF také vlastní operátora O2 Czech republic, má podíl v telekomunikační společnosti ČD-Telematika či internetovém prodejci Mall Group. Do skupiny patří také firma CzechToll, provozovatel mýta v ČR.

Na konci loňského října podepsala PPF dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. CME provozuje televizní stanice v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v ČR, kde vlastní například TV Nova.