Biotechnologické centrum ve Vestci u Prahy získalo povolení na velkokapacitní testování koronaviru

Více než tisíc vzorků denně může testovat mezinárodní vědecký tým z centra BIOCEV, společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Rozhodl o tom dnes Státní zdravotní ústav.

Biotechnologické a biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy se zapojí do iniciativy akademických pracovišť, jejímž cílem je zrychlit testování populace na přítomnost viru SARS-CoV-2, způsobující onemocnění COVID-19. Pro testování byly vyhrazeny a speciálně upraveny laboratoře splňující nejvyšší nároky na práci s infekčními biologickými vzorky.

„Naši pracovníci jsou náležitě vyškoleni a mají dlouhodobé zkušenosti v oblasti manuální izolace vzorků, detekce i obsluhy nejmodernějšího přístrojového vybavení,“ říká hlavní koordinátorka testů doktorka Ruth Tachezy.

„Navýšení kapacit v testování na přítomnost nového koronaviru je výrazným příspěvkem ke zvládání současné krizové situace a zapojení se vědecko-výzkumných pracovišť je logickým řešením jinak těžko zvládnutelného problému spočívající v nedostatku kvalifikovaných lidí a přístrojového vybavení. Věřím, že i díky našim lidem se podaří dostat situaci brzy pod kontrolu,“ uvedl profesor Pavel Martásek, ředitel centra.

Na testování se budou podílet virologické laboratoře a výzkumné infrastruktury 1. lékařské fakulty UK a Přírodovědecké fakulty UK, Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Sestaven byl také podpůrný a administrační tým složený z vědců a technického personálu centra BIOCEV.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je navýšení testování prioritou vedle mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19.