Blamáž dTestu s vitamínem D. Uspěly doplňky stravy překračující zákonné limity

Ilustrační fotografie, pixabay

/EXKLUZIVNĚ/ Spotřebitelský časopis testoval volně prodejné doplňky stravy s obsahem vitamínu D. Rozbory kladně hodnocených výrobků ale ukázaly, že obsahují dávku vitamínu, která je podle zákona o léčivech řadí mezi léky na předpis. Předávkování tímto vitamínem přitom může ohrozit i život.

„Především je nutno zdůraznit, že vitamin D patří mezi vitamíny, které lze předávkovat,“ uvedl přední český endokrinolog prof. Michal Kršek, který je i předsedou České endokrinologické společnosti ČLS JEP.

Podle něj může mít předávkování dopad na zdraví a teoreticky způsobit i život ohrožující stavy. „Přimlouval bych se za to, aby užívání vitaminu D bylo vždy indikováno lékařem po předchozím vyšetření,“ dodává profesor Kršek.

Vitamín D je možné koupit jako volně prodejný doplněk stravy nebo lék na předpis. Rozdíl v nich je v obsahu látky. Ta je uváděna v takzvaných mezinárodních jednotkách – IU, v Česku její přípustnou hranici uvádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), vychází při tom z hodnocení britské Expert Group on Vitamins and Minerals.

Zdraví v ohrožení

„Státní ústav pro kontrolu léčiv výrobky s denní dávkou vitaminu D vyšší než 1000 mezinárodních jednotek klasifikuje jako léčivé přípravky, neboť v těchto dávkách má již vitamin D významné farmakologické účinky, jedná se o terapeutické dávky, u nichž existuje riziko hyperkalcémie a jež vyžadují pravidelné sledování hladin vápníku v krvi. Výrobky s denní dávkou vitaminu D vyšší než 1000 mezinárodních jednotek tak naplňují definici léčivého přípravku uvedenou v zákonu o léčivech,“ uvedla mluvčí lékového ústavu Klára Brunclíková.

Hyperkalcémie je nebezpečný stav, kdy je abnormálně zvýšená hladina vápníku v krvi. Ta může vést k oslabení kostí, vzniku ledvinových kamenů, narušit fungování srdce, mozku a nervové soustavy.

Dopad přijatých dávek vitamínů D na lidský organizmus přitom není možné vyhodnotit bez lékařského vyšetření.

„Dávka by se měla řídit především sérovými koncentracemi vitaminu D, kalcia a forsforu a koncentrací kalcia v moči, respektive jeho vylučováním za 24 hodin. Může být potřeba provedení i některých dalších vyšetření zaměřených především na kostní metabolismus, přítomnost ledvinových kamenů a jiné. Nelze přesně specifikovat dávku pro pacienty s obezitou, kardiaky a podobně, ani jaká dávka je obecně spjata s rizikem hyperkalcémie. To závisí na řadě různých faktorů,“ vysvětluje profesor Kršek a dodává, že za maximální denní dávku pro zdravého člověku považuje 1000 IU vitaminu D3.

Srovnávali nesrovnatelné

Českými zákony ani lékařskými doporučeními se ale dTest nezabýval s tím, že vitamínem D se lze předávkovat jen teoreticky. Jako vzor tak nastavil hodnoty stanovené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin, která připouští dávku až 4000 IU. Z jakého důvodu dTest takto postupoval, odmítá už měsíce vysvětlit.

„Ústav při hodnocení bezpečnosti vitaminu D vychází z hodnocení britské Expert Group on Vitamins and Minerals. Ústavu je známo, že kromě tohoto hodnocení existují další hodnocení, mimo jiné hodnocení Evropské agentury pro bezpečnost potravin. Rozdílné výsledky hodnocení jsou dány rozdíly ve studiích, ze kterých tato hodnocení vycházejí,“ říká mluvčí lékového ústavu Brunclíková.

Z 28 testovaných volně prodejných doplňků stravy jich hranici uvedenou SÚKL překročilo hned 16, jeden dokonce i hranici stanovenou evropským regulátorem. dTest tuto skutečnost jednoduše přehlédl.

Spotřebitelský časopis dTest tak ve výsledku srovnává ve svém testování nesrovnatelné, přípravky silou odpovídající lékům a doplňky stravy vyhovující platným zákonům v Česku.

Redakce Ze Zdravotnictví na výsledky testu provedeném spotřebitelským časopisem upozornila lékový ústav.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv trh s vitaminem D monitoruje. V oprávněných případech jsou vedena dle § 13 zákona o léčivech řízení za účelem rozhodnutí, zda se jedná o léčivý přípravek či nikoli. Taková řízení jsou však neveřejná a do doby pravomocného rozhodnutí ve věci může být výrobek na trhu přítomen, přičemž účastníci řízení mohou využít opravné prostředky jako odvolání na Ministerstvo zdravotnictví ČR. K jednotlivým konkrétním řízením se nemůžeme jakkoli vyjadřovat,“ odpověděla mluvčí Brunclíková.

Ministerstvo se k článku dTestu odmítlo vyjádřit s tím, že prvotní posouzení náleží právě ústavu. „Ministerstvo je odvolacím místem pro řízení, která vede SÚKL, když zařazuje doplňky stravy mezi léky. Takže cokoliv od nás by mohlo být napadnutelné jako předjímání rozhodnutí,“ napsala tisková mluvčí resortu Barbora Peterová.

Jak dlouho budou doplňky stravy, které by měl spíše předepisovat lékař, volně prodejné, tak nyní záleží na úřednících.

Výsledky testování dTestu

Tablety a práškové tobolkyZjištěný vitamín D v denní dávce (IU)
Nutricius Vitamín D3 Extra 2500IU2916
Dr. Theiss Detritin 20004656
Revital Vitamin D3 1000 IU1408
Jamieson D3 1000IU1128
Vitabalans Oy D-max 4000IU3776
Zdroj: dTest 12-2020
Zdroj: dTest