Bohatší ministerstvo zdravotnictví. Bude mít dvojnásobný rozpočet

FOTO: ÚV ČR

Ministerstvo zdravotnictví by mělo podle prvního návrhu státního rozpočtu v příštím roce hospodařit s výdaji přes 22 miliard korun a příjmy 17 miliard. Výdaje tak budou dvojnásobné proti době před covidem-19. Vyplývá to z prvního návrhu.

Loni byly kvůli covid-19 výdaje přes 32 miliard, letos se počítá s 18 miliardami. Výdaje státu na zdravotní pojištění seniorů, dětí a dalších skupin, kterým se platí ze státního rozpočtu, by měly být téměř 128 miliard korun. Za posledních pět let se zdvojnásobily.

V roce 2019, který epidemie covidu-19 ještě vůbec nepostihla, hospodařilo ministerstvo s 8,9 miliardami korun. Rozpočet schválený pro rok 2020 počítal s 11 miliardami, náklady se za loňský rok ale vyšplhaly až na 32 miliard korun. Ministerstvo platilo například nákupy osobních ochranných pomůcek pro nemocnice, za něž bylo i kritizováno a prošetřuje je i policie a Nejvyšší kontrolní úřad. Vyšší náklady byly také například na přesčasy hygieniků za trasování nakažených nebo na nákupy léků a vakcín proti covidu-19.

Na platy státních zaměstnanců jde z rozpočtu ministerstva 1,7 miliardy korun, platí z nich více než 3500 pracovních míst v úřadu a jeho příspěvkových organizacích. To jsou například krajské hygienické stanice, které mají kolem 2300 zaměstnanců, Státní zdravotní ústav nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv. Platy zaměstnanců nemocnic, které ministerstvo zřizuje, jsou z většiny hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zhruba 1,7 miliardy vydá ministerstvo na vědu a výzkum. Proti letošnímu roku je to asi o 85 milionů korun méně. V posledních letech nejvíc vydalo v roce 2018, kdy na vědu a výzkum šlo 1,85 miliardy korun. Z evropských fondů získá téměř 6,9 miliardy korun.

Nejvíce peněz do zdravotnictví nejde ze státního rozpočtu, ale z veřejného zdravotního pojištění. Do něj plynou z rozpočtu každý měsíc peníze za takzvané státní pojištěnce, tedy důchodce, děti nebo nezaměstnané, kterých je asi 5,9 milionu. Náklady na jejich léčbu ale vybrané peníze přesahují, dotují se z plateb zaměstnanců, zaměstnavatelů nebo OSVČ. V posledních letech platby rostly, loni o 50 miliard, letos o dalších 20 miliard. Měsíčně letos stát hradí 1767 korun. Podle dřívějších slov ministra se zvažuje zvýšení řádově ve stokorunách i pro příští rok. Celkově hospodaří veřejné zdravotní pojištění se skoro 400 miliardami korun.

Celkové výdaje státního rozpočtu ministerstvo financí navrhuje na 1,876 bilionu korun a schodek 390 miliard korun. Letošní rozpočet počítá se schodkem 500 miliard korun. Vláda musí rozpočet podle zákonných pravidel schválit a předložit Sněmovně do konce září.

ČTK, vlb