Boris Johnson: Rozvolňujeme. Bez ohledu na počty nově nakažených

Boris Johnson. Foto: Wikipedie, EU2017EE Estonian Presidency

Britská vláda dodrží svůj plán a od 19. července zruší v Anglii téměř všechny koronavirové restrikce. V parlamentu to řekl ministr zdravotnictví Sajid Javid, jeho slova pak na tiskové konferenci potvrdil premiér Boris Johnson.

Anglie zruší jako první část Spojeného království nutnost nosit roušky, platit přestanou rovněž omezení u shromažďování lidí. Poprvé od loňského března se tak například otevřou noční kluby.

Ačkoliv se o 19. červenci dlouho mluvilo jako o „dni svobody“, přistupuje nyní vláda k tomuto kroku s opatrností. Úřady se totiž obávají, že bude nadále růst denní počet nových případů nákazy koronavirem, který se v sedmidenním průměru pohybuje nad hranicí 30 tisíc. Tam byl naposledy koncem ledna. Odborníci varují, že by kvůli šíření mutace delta a většímu setkávání lidí mohly počty nově infikovaných vystoupit až na 100 tisíc denně. To je výrazně více než v nejhorší fázi epidemie v Británii na začátku letošního roku.

Javid dnes prohlásil, že díky úspěšné očkovací kampani má nyní devět z deseti dospělých v Británii proti koronaviru protilátky. Vláda podle něj také splní svůj cíl, kterým bylo nabídnout alespoň první dávku vakcíny všem dospělým do 19. července.

„Díky společným obětem Britů a ochranné zdi našeho očkovacího programu jsme učinili výrazný posun,“ řekl Javid. „Pevně věříme, že je ten správný čas na to, abychom naši zemi dostali blíž k normálnímu životu,“ dodal.

Ministr ale zároveň vyzval obyvatele k osobní odpovědnosti. Spojitost mezi nově potvrzenými případy nákazy a úmrtími se podle něj podařilo díky očkování výrazně oslabit, přesto ale není přerušena úplně.

Pokud by se ale s rozvolněním restrikcí dál čekalo, mohl by podle něj přijít vrchol infekcí a hospitalizací v zimě, kdy budou nemocnice zřejmě pod největším náporem. „Na tento krok nebude nikdy ideální čas, protože ten virus jednoduše nedokážeme vymýtit. Ať se nám to líbí nebo ne, koronavirus nezmizí,“ řekl ministr.

Pandemie není u konce

„Nemohu to už říct hlasitěji a důrazněji, tato pandemie není u konce,“ řekl později Johnson. „Abychom mohli přistoupit k těmto krokům, musíme být opatrní a musíme být naočkovaní,“ dodal s tím, že by se lidé neměli hned po rozvolnění vracet ke způsobu života, který vedli před pandemií.

„Odstranění restrikcí by nemělo být bráno jako znamení k pořádání velkých oslav,“ dodal premiér s tím, že vládní strategie bude fungovat jen v případě, že budou lidé opatrní. „Doufám, že náš plán rozvolňování je už nevratný (…). Říkali jsme ale, že abychom mohli mít nevratný plán, musíme zaujmout opatrný přístup,“ řekl.

Vláda tak lidem nadále doporučuje nosit roušky na frekventovaných místech, například ve veřejné dopravě, zároveň je však vybízí, aby se postupně vraceli na pracoviště. Nabádá také organizátory hromadných akcí, aby po návštěvnících vyžadovali potvrzení o vakcinaci či o prodělání covidu-19.

Lidé budou umírat

Vládní epidemiologové na základě modelů očekávají v budoucnu nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem, denní počty obětí však podle nich nedosáhnou takové výše jako letos v lednu, kdy Británie zaznamenala i přes 1800 mrtvých za 24 hodin. Uvedli nicméně, že nelze předpovědět, kdy růst počtu zemřelých vyvrcholí. Nemocnice by proto podle nich měly mít stále připravené krizové plány.

Britské úřady za pondělí zaznamenaly dalších 34.471 případů nákazy novým koronavirem a šest zemřelých. Alespoň jednu dávku v Británii obdrželo 87 procent dospělé populace, dvě třetiny lidí starších 18 let jsou již imunizovány plně.

Londýnská centrální vláda řídí zdravotní politiku jen v Anglii, ve zbylých částech Spojeného království, tedy ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku, rozhodují o restrikcích tamní regionální vlády.

ČTK, vlb