Brazilská ministryně vyzvala mladistvé k sexuální zdrženlivosti

Brazilská ministryně pro ženy, rodinu a lidská práva Damares Alvesová důrazně vyzvala mladistvé k sexuální zdrženlivosti. Politička chce omezit těhotenství nezletilých, jehož míra je v Brazílii nadprůměrně vysoká, a také šíření pohlavních chorob. Země předloni zaznamenala 41procentní narůst HIV pozitivních oproti roku 2014. Připravovaná vládní informační kampaň, která se týká sexuální abstinence, by ale podle kritiků mohla stírat rozdíl mezi státem a církví. Informoval o tom list The New York Times (NYT).

„Naši mladí lidé mají sex ve velké míře v důsledku sociálního tlaku,“ prohlásila Alvesová, která je evangelickou farářkou. „Můžete jít na párty a užívat si, aniž byste měli sex,“ řekla rovněž ve snaze podpořit své tažení za pohlavní zdrženlivost.

Oznámení o informační kampani, kterou ministryně plánuje spustit v únoru, vyvolalo silnou vlnu kritiky. Brazilská profesorka práv a aktivistka v boji za reprodukční práva Debora Dinizová například upozornila, že kampaně na podporu pohlavní zdrženlivosti jsou v souvislosti s těhotenstvím mladistvých a pohlavně přenosnými chorobami statisticky neúčinné, nebo dokonce mívají „hanebné“ následky. Kampaň Alvesové je podle ní motivovaná jejími náboženskými postoji.

Profesorka Leslie Kantorová z Rutgersovy univerzity v americkém státě New Jersey poukázala na to, že sexuálně abstinenční kampaně v minulosti vykazovaly tendenci vylučovat osvětu gayů a bisexuálů a zprostředkovaly zavádějící informace o kondomech a antikoncepci. Podle ní hrozí, že mladí lidé v Brazílii za vlády prezidenta Jaira Bolsonara nebudou mít vůbec žádnou sexuální osvětu. „Pokud ji nedostanete ve škole, nedostanete ji ani z kazatelny,“ poznamenala.

Brazílie se v poslední letech potýká s vysokou mírou těhotenství mladistvých: podle zprávy OSN loni připadalo v Brazílii 62 porodů z 1000 na nezletilé dívky. Světový průměr činil 44 na 1000. Země také zaznamenala vyšší růst počtu HIV/AIDS, který je podle expertů alarmující. Předloni brazilské ministerstvo zdravotnictví informovalo 43.941 nových případech HIV pozitivních.

Podle nezletilé patnáctileté matky Laryssy Perairy de Souzaové, která porodila loni, bude mít sexuální kampaň Alvesové minimální dopad na většinu mladistvých, protože osloví jen evangelické voliče. „Téměř všechny moje spolužačky otěhotněly. Tady je to hodně liberální. Potřebujeme ale lepší přístup k pilulkám a podobným věcem,“ řekla americkému deníku NYT v souvislosti s kontrolou porodnosti.

Alvesová je známá konzervativními názory. Začátkem roku se stala členkou pravicové vlády prezidenta Jaira Bolsonara, který loni ministerstvu zdravotnictví nařídil stáhnout příručku sexuální osvěty. Informace o lidské anatomii, které brožura obsahovala, považoval za nevhodné pro děti.

ČTK