Brazilský prezident Bolsonaro dostal pokutu. Neměl roušku

Jair Bolsonaro. Zdroj: gov.br

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dostal pokutu za nenošení roušky na hromadné akci v severobrazilském státě Maranhao. Dva dny poté, v neděli, prezident vedl motorkářskou kolonu Riem de Janeiro, kde se opět bez roušky zdravil v davu se svými příznivci.

Brazílie se přitom stále potýká s vysokými počty nákaz koronavirem, který se v zemi potvrdil už u 16 milionů lidí, z toho na 450 tisíc lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Bolsonaro, který od počátku pandemie covidu-19 tuto nemoc zlehčuje a protikoronavirová opatření dlouhodobě odmítá s tím, že škodí ekonomice, dostal pokutu ve státě Maranhao, kde je rouška na veřejnosti povinná a kde se nesmí konat akce s víc než stem lidí. Bolsonaro se tam účastnil akce s několika stovkami lidí a roušku neměl. V témže státě se přitom minulý týden potvrdilo několik případů indické varianty koronaviru a v celé Brazílii v pátek zaznamenali na 76 850 nových nákaz koronavirem a 2215 úmrtí.

Výše pokuty pro Bolsonara zatím nebyla stanovena, dokud se k verdiktu nevyjádří prezidentův advokát. Prezident může dostat pokutu v přepočtu od 7650 Kč až do zhruba 5,9 milionu Kč.

Během páteční akce v obci Açailanda, za niž Bolsonaro dostal pokutu, prezident také kritizoval guvernéra státu Maranhao Flávia Dina za protikoronavirová opatření a označil ho za „tlustého diktátora“. Podle deníku La Vanguardia si přitom ale spletl Severní a Jižní Koreu. „V Jižní Koreji je tlustý diktátor, ne? A ve Venezuele – není tam také tlustý diktátor? A kdo je tlusťoch tady v Maranhao?“ prohlásil Bolsonaro. Za diktátory už dříve označil kvůli koronavirovým omezením i jiné místní guvernéry.

Předvolební kampaň?

Brazilský prezident, považovaný za krajně pravicového politika, zahájil podle místních médií akcí v chudém státě Maranhao i motorkářskou kolonou v Riu, kterou provázely tisíce Bolsonarových příznivců v ulicích, už předvolební kampaň. Napřesrok v říjnu totiž zemi čekají prezidentské volby, v nichž by zatím podle průzkumů Bolsonara ve druhém kole porazil levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, který ale zatím oficiálně kandidaturu neoznámil.

Při akci v obci Açailanda se Bolsonaro pustil i do Luly, jehož označil za „zloděje, který chce být kandidátem“. Lula stál v čele Brazílie v letech 2003 až 2010 a předchozích prezidentských voleb se účastnil nemohl, protože byl souzen za korupci. Ve vězení strávil rok a půl a propuštěn byl v listopadu 2019 díky verdiktu nejvyššího soudu, podle něhož nesmí nastoupit výkon trestu odsouzený, který nevyčerpal všechny možnosti odvolání. Letos v dubnu nejvyšší soud rozhodl, že soud, který Lulu ve dvou kauzách odsoudil a ve dvou dalších soudil, nebyl pro tyto případy příslušný. Nejvyšší soud také minulý měsíc došel k závěru, že soudce Sergio Moro, který Lulu poslal do vězení, byl předpojatý. Moro se posléze stal ministrem spravedlnosti Bolsonarovy vlády, z níž ale už sám odešel.

ČTK, vlb