Břeclavská nemocnice získala ocenění za úsporná opatření

Foto: Nemocnice Břeclav

Nemocnice Břeclav získala ocenění za energetická opatření, která u ní za rok vedla k úsporám skoro 15 milionů korun. Novinářům to řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Jako projekt roku v energetických službách se zárukou (EPC) břeclavský počin vyhodnotila Asociace poskytovatelů energetických služeb. Projekt spočívá v tom, že cizí firma na své náklady provede energetické úpravy a garantuje úspory, ze kterých se jí pak platí počáteční investice i management. Kraj zvažuje obdobné projekty i u dalších organizací.

Firma Amper Savings provedla předloni v břeclavské nemocnici asi za 70 milionů korun rekonstrukci kotelny, potrubí, uskutečnil se i přechod na teplovodní soustavu a pavilony se napojily na novou soustavu vytápění. Firma přitom garantovala úsporu za deset let ve výši 128 milionů korun, čili 12,8 milionu korun za rok. Už za první rok byla ale úspora téměř o dva miliony vyšší, a to 14,6 milionu korun.

Podle Vojty úsoprná opatření neznamenala pro kraj žádnou velkou investici. „Metoda spočívá v tom, že opatření realizuje externí subjekt. Náklady na investici mu jsou pak splácené z úspor, které jsou tím dosažené. Pro nás je to výhodný nástroj, jak obnovovat energetiku,“ uvedl.

Kraj podle něj prověří, zda by bylo možné stejnou metodu použít i u dalších příspěvkových organizací v sociální oblasti, ve zdravotnictví nebo školství. Hodit by se mohla například u nemocnic v Hodoníně, Kyjově nebo Znojmě.

Nemocnice v Břeclavi měla před úspornými opatřeními roční energetické provozní náklady asi 34 milionů korun, první rok po zavedení opatření činily kolem 20 milionů korun.

ČTK