Británie podle médií brzy schválí vakcínu od AstraZeneca

Očkování. Zdroj: Pixabay

Británie začne nejspíš už na začátku ledna distribuovat do očkovacích center vakcínu proti covidu-19 vyvinutou díky spolupráci Oxfordské univerzity s farmaceutickou společností AstraZeneca.

Napsal o tom nedělník The Sunday Telegraph. Podle jeho informací by úřady měly očkovací látku schválit během několika následujících dní.

Podle nedělníku Mail on Sunday schválení přípravku umožní na konci února zmínit uzávěry, protože vakcínou bude očkováno 15 milionů zdravotně nejohroženějších Britů. Poté už nebude podle nedělníku hrozit přetížení zdravotnického systému.

List The Sun dnes napsal, že britská léková agentura MHRA vakcínu společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity schválí už 28. prosince, tedy v pondělí. Dotčený úřad to ale nepotvrdil.

Vakcína od AstraZeneca se nejspíš začne používat od 4. ledna, napsal The Sunday Telegraph. Britská vláda má v plánu během následujících dvou týdnů dvěma dostupnými vakcínami naočkovat zhruba dva miliony lidí. V druhém lednovém týdnu se na sportovních stadionech a v kongresových centrech začnou podle nedělníku zřizovat střediska pro masové očkování.

Británie už od začátku prosince očkuje proti covidu-19 látkou od firem Pfizer a BioNTech, která se nyní distribuuje i v zemích Evropské unie. Tuto vakcínu už dostalo ve Spojeném království přes 600 tisíc lidí.

Vakcína od společnosti AstraZeneca má stejně jako látka od společnosti Moderna, kterou se už očkuje ve Spojených státech, příznivější podmínky pro skladování. Nevyžaduje totiž uchovávání v extrémně nízkých teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia jako vakcína od firem Pfizer a BioNTech.

ČTK