Británie proti WHO. Na třetí dávku vakcíny budou mít nárok všichni lidé starší 50 let

Londýn, hlavní město Velké Británie. Foto: Pixabay

Britská vláda přijala doporučení poradního panelu ohledně třetí, posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 pro všechny osoby starší 50 let nebo mladší se zdravotními potížemi. Parlamentu to oznámil ministr zdravotnictví Sajid Javid. Opatření se týká zhruba 30 milionů Britů, včetně zdravotnických pracovníků či zaměstnanců v pečovatelských zařízeních, napsal server BBC. Zdravotnický systém NHS ji chce nabízet od příštího týdne.

Ke třetí dávce se doporučuje podat vakcínu od společností Pfizer a BioNTech, a to nezávisle na tom, jaký přípravek lidé dostali předtím. Aplikovaná by měla být nejméně šest měsíců po první dávce.

Doporučení britského výboru pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) ministři přijali krátce předtím, než britský premiér Boris Johnson představí nový plán svého kabinetu pro boj s epidemií. Strategii pro podzim a zimu, jejíž je třetí dávka součástí, oznámí kolem páté hodiny odpoledne SELČ. Očekává se, že Johnson mimo jiné potvrdí zrušení nutnosti prokázat se covidovým pasem při vstupu do klubů a dalších míst s vysokou koncentrací lidí, píše list The Guardian.

Změna se čeká i u současného třístupňového systému rozdělení zemí, který Londýn využívá k vyhodnocení rizika nákazy při cestování. Podle kritiků byl tento systém nepřehledný a složitý, nahradí ho pravděpodobně list povolených a nepovolených zemí, píše The Guardian.

Rozhodnutí britské vlády jde proti doporučením Světové zdravotnické organizace. Ta vyzvala bohatší země, aby darovaly přebytečné proticovidové vakcíny chudším státům místo přeočkování svých obyvatel třetí dávkou. Ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová uvedla, že posilující dávky jsou výsměchem rovnému přístupu k očkovacím preparátům, kdy některé africké země stále zápasí s jejich nedostatkem.

ČTK, vlb