Britská vláda chce budoucím rodičům umožnit skladovat zmražená vajíčka až 55 let

Boris Johnson. Foto: Wikipedie, EU2017EE Estonian Presidency

Britská vláda navrhne, aby reprodukční kliniky mohly budoucím rodičům skladovat jejich zmražená vajíčka a spermie až po dobu 55 let. Informovala o tom stanice BBC. Nyní se smí zmražené pohlavní buňky uchovávat maximálně deset let a pak se musí lidé rozhodnout, zda je chtějí využít při umělém oplodnění. Pokud ne, musí je lékaři zničit.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid se domnívá, že současný zákon s desetiletou lhůtou je „příliš restriktivní“. Prodloužení časového úseku, kdy smějí lidé své zmražené buňky využít k založení rodiny, podporují i lékaři. Královská komora gynekologů a porodníků ve svém výzkumu uvádí, že současné metody uchovávání spermií a vajíček umožňují jejich skladování po prakticky neomezenou dobu bez jakéhokoli zhoršení jejich kvality.

Nově lidé každých deset let dostanou možnost rozhodnout o tom, zda zmražené buňky využijí nebo je nechají skladovat dál.

„Nový zákon umožní, aby lidé mohli vypnout tikání hodin, které jim zní v hlavě,“ uvedl Javid. Delší lhůta bude podle něj znamenat větší svobodu při rozhodování. Návrh zákona ještě musí schválit parlament.

ČTK, vlb