Britská vláda pošle na doučování dětí v Anglii miliardu liber

Zdroj: Pixabay

Miliardu liber (téměř 30 miliard korun) uvolní britská vláda na pomoc žákům v Anglii, kteří nemohli kvůli epidemii covidu-19 chodit do školy. Zaplatit by se z peněz měli především lektoři, kteří pomohou jednotlivým dětem či skupinám dohnat zameškanou látku. Většina škol, které se v Anglii zavřely v březnu, se otevře až po letních prázdninách.

Program dotovaný 350 miliony liber má pomoci až dvěma milionům znevýhodněných anglických dětí, které budou mít během celého příštího školního roku přístup k individuálnímu doučování.

Další balíček v hodnotě 650 milionů liber dostanou jednotlivé základní školy, které budou moci samy rozhodnout o jejich využití. Vláda nicméně očekává, že je ředitelé použijí rovněž na individuální či skupinové doučování. Střední školy vláda do žádného ze dvou programů nezahrnula.

Premiér Boris Johnson, který balíček dnes představil, slíbil, že vláda udělá vše pro to, aby se žáci mohli do lavic vrátit v září. Většina anglických škol byla zavřená kvůli epidemii covidu-19 od 20. března. Děti rodičů, kteří pracují například jako zdravotníci, hasiči nebo policisté, ale mohly do škol dál chodit. Vybrané ročníky se mohly do základních škol vrátit 1. června, malá část žáků středních škol usedla opět do lavic tento týden.

Podle ministra školství Gavina Williamsona miliardový balíček ochrání „generaci dětí před následky pandemie“. Stínová ministryně školství, labouristka Rebecca Longová Baileyová, kritizovala nedostatek detailů ve vládním plánu a uvedla, že balíček je jen „malým zlomkem toho, co je skutečně potřeba“.

Avizovaný balíček se týká jen škol v Anglii. Každá ze čtyř částí Spojeného království – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko – totiž rozhoduje o přijetí opatření proti šíření koronaviru, uvolňování restrikcí i některých krocích v boji proti následkům pandemie samostatně. Ve Walesu se pro třetinu žáků školy otevřou na konci června, ve Skotsku se děti vrátí do lavic 11. srpna a v Severním Irsku až 24. srpna.

Od počátku epidemie zemřelo v Británii s covidem-19 už 42.288 lidí. Počet nakažených překonal ve čtvrtek hranici 300.000.
ČTK