Britské ženy si budou moci zakoupit antikoncepční pilulky bez předpisu

ilustrační fotografie FOTO: pixabay

V Británii mohou lékárny začít ženám prodávat antikoncepční pilulky bez lékařského předpisu. Rozhodla o tom britská léková agentura MHRA. K dostání takto budou jen takzvané minipilulky, které neobsahují estrogeny. Podle deníku The Guardian jde o přelomové rozhodnutí, které usnadní přístup k antikoncepci mnohem širšímu okruhu dívek a žen.

„Lékárníci mají dostatek zkušeností, aby ženám poradili, zda je pro ně gestagenní antikoncepční pilulka bezpečná a vhodná a dali jim veškeré potřebné informace,“ uvedla June Raineová z MHRA, podle níž je rozhodnutí o prodeji antikoncepce bez předpisu „dobrou zprávou pro ženy a rodiny“.

V lékárnách bude možné pořídit bez předpisu pouze gestagenní hormonální antikoncepci, tedy pilulky, které neobsahují estrogeny. V Británii jde o značky Hana a Lovima, jejichž měsíční dávka se dá bez předpisu pořídit zhruba za deset liber (300 Kč). S předpisem jsou tyto pilulky zdarma. Užívání tablet s estrogeny má určitá rizika například v podobě vzniku hluboké žilní trombózy, a proto i nadále budou pouze na lékařský předpis.

ČTK, vlb