Britští experti se vyjádřili proti očkování dětí od 12 do 15 let proti covidu-19

Londýn, hlavní město Velké Británie. Foto: Pixabay

Skupina odborníků, která dohlíží v Británii na očkování proti covidu-19, dnes nedoporučila vakcinaci zdravých dětí ve věku 12 až 15 let. Komise však podle stanice BBC uvedla, že vláda by si mohla vyžádat názor dalších expertů a zvážit kromě toho zdravotního i další hlediska včetně narušení fungování škol.

„Dostupné důkazy naznačují, že výhody vakcinace proti covidu-19 pro osobní zdraví osob ve věku 12 až 15 let, které nemají zdravotní problémy zvyšující riziko těžkého průběhu covidu-19, jsou malé,“ uvedl britský výbor pro vakcinaci a imunizaci (JCVI) ve svém doporučení. Možná rizika vakcinace v této věkové skupině jsou podle JCVI také nízká, ale potenciálně závažná a stále se prověřují.

Na očkování v Británii má již nyní nárok asi 150 tisíc dětí, které mají například oslabený imunitní systém, Downův syndrom nebo žijí v domácnosti s dospělými, pro něž by potenciální nákaza představovala větší riziko. K těm se nyní připojí dalších zhruba 200 tisíc náctiletých se zdravotními omezeními. Dospívající ve věku 16 a 17 let mají již na očkování nárok, upřesnila BBC.

ČTK, vlb