Brnu se nelíbil přístup Úrazové nemocnice ke koronaviru, vyhlásilo výběrové řízení na ředitele

Úrazová nemocnice Brno

Radní Brna dnes vyhlásili výběrové řízení na ředitele Úrazové nemocnice, oznámil náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Nemocnici pátým rokem řídí Zdeněk Buštík, který zatím neví, zda se přihlásí. Podle Hladíka chce koalice po určitých periodách dělat výběrová řízení i na další ředitele příspěvkových organizací. Městu se nelíbila ekonomická situace nemocnice a přístup ke koronaviru.

V noci na sobotu byly v Brně Američanka a její kamarádka z Ekvádoru, u kterých se později v Praze potvrdila nákaza koronavirem. Podle Hladíka byly ženy v Úrazové nemocnici v Brně, kde na možný problém upozornily. Podle náměstka je personál poslal nejspíš taxislužbou na infekční oddělení ve Fakultní nemocnici Brno, kam ale nedojely. Hladík upozornil, že Úrazová nemocnice nemá možnost nechat si nakažené pacienty, ale existuje jasně daný postup, jak u podezřelých případů postupovat a pacienty převézt záchrannou službou, což se v dané chvíli nestalo.

Buštík uvedl, že v nemocnici byly tři anglicky hovořící ženy, které nijak neprokázaly totožnost. Na chodbě komunikovaly nejprve se sestrou a pak s lékařkou. „Žádaly informaci o možnosti vyšetření na koronavirus, přičemž nejevily žádné zjevné klinické příznaky choroby. Bylo jim vysvětleno, že takové vyšetření není paušální, a v případě potíží byly odkázány na Fakultní nemocnici Brno,“ uvedl Buštík. Dodal, že než se personál vrátil s ochrannými pomůckami pro případ vyšetření, ženy už na chodbě nebyly.

Město nebylo spokojené ani s ekonomickou situací nemocnice, které dává ročně příspěvek v desítkách milionů. Město chtělo snížit od roku 2016 do letoška příspěvek z 60 na 20 milionů. „Do roku 2018 se nám to dařilo, loni už měl být příspěvek jen 30 milionů, a realita byla 64, a letos namísto 20 milionů 40,“ řekl Hladík. Podle něj se sice dvakrát zvyšovaly platy, ale je třeba zhodnotit, zda není nutná nová koncepce. Podle Buštíka ekonomickou situaci způsobuje navýšení platů, které není plně hrazené pojišťovnami. „Je to problém celé republiky, nejsme sami,“ dodal Buštík. Úrazová nemocnice má asi 500 zaměstnanců, ročně provede kolem 7500 operací, roční obrat je přes půl miliardy korun.

Za poslední zhruba rok je to sedmý konkurz na šéfa některé z brněnských nemocnic. Noví ředitelé jsou v Psychiatrické nemocnici Brno, Masarykově onkologickém ústavu, Nemocnici Milosrdných bratří, Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, Fakultní nemocnici Brno i Vojenské nemocnici Brno. Brno má výběrová řízení na ředitele po delší době v koaliční smlouvě.

ČTK, ph