Broumovská nemocnice má nové oddělení JIP za 31 milionů korun

Ilustrační fotografie, pixabay

Broumovská nemocnice otevřela nové oddělení jednotky intenzivní péče (JIP) za více než 31 milionů korun s novými pokoji pro pacienty a zázemím pro personál. Stavební práce trvaly téměř rok. Přestavba JIP zapadá do celkové modernizace broumovské nemocnice, zařízení patří pod největší krajskou Oblastní nemocnici Náchod.

„Oddělení JIP považuji za jedno z nejdůležitějších oddělení vůbec. Nové prostory budou sloužit pacientům s ohrožením životně důležitých orgánů a funkcí, včetně těch, kteří vyžadují následnou intenzivní péči. Věřím, že to umožní efektivní a profesionální zdravotnickou péči,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Rekonstrukce se dotkla hlavně druhého nadzemního podlaží. „Vzniklo šest nových pokojů s celkem 11 lůžky, vyšetřovna a zázemí pro personál včetně kanceláří. Z toho jeden třílůžkový pokoj již patří k oddělení lůžek následné péče, které v budoucnu také zrekonstruujeme,“ uvedl Cabicar.

Stavbaři vybudovali také novou vzduchotechnickou jednotku pro oddělení JIP ve třetím patře, včetně sociálního zařízení, skladů a společenské místnosti. Nová je také ambulance pro více oborů se zákrokovým sálem. „Pořídili jsme nové lékařské vybavení a za tuto rekonstrukci zaplatili 31,3 milionu korun bez DPH,“ uvedl radní odpovědný za krajské investice Václav Řehoř (ODS).

Modernizace broumovské nemocnice byla v této fázi rozdělena do dvou etap. Kraj v první etapě, dokončené v roce 2017, za asi 23,4 milionu korun zmodernizoval oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče. Druhá etapa zahrnovala rekonstrukci JIP a začala loni, kraj ji rozdělil do dvou částí. V první části rekonstrukce stavbaři rozšířili JIP o novou vyšetřovnu, hygienické zázemí, zázemí pro zaměstnance a sklady.

Broumovská nemocnice, která je od roku 2006 součástí Oblastní nemocnice Náchod, poskytuje zdravotní péči pro spádovou oblast Broumovska a Policka s přibližně 27.000 obyvatel. V broumovské nemocnici je 20 lůžek interního oddělení se čtyřiadvacetihodinovou akutní ambulancí, pět lůžek na samostatné multidisciplinární jednotce intenzivní péče, pět lůžek následné intenzivní péče a 64 lůžek následné péče. Od května 2018 nabízí také pět lůžek dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.