Brutální útok na těhotné ženy v Afgánistánu si vyžádal 24 obětí

Jendotka novorozeneckého oddělení po útoku, FOTO: Frederic Bonnot, Lékaři bez hranic

Po útoku na nemocnici Dasht-e-Barchi v afghánském hlavním městě Kábulu začíná být zřetelnější, že šlo o záměrný útok na porodnici s cílem chladnokrevně zabíjet matky. Lékaři bez hranic upozornili na útok (12.5.) na těhotné ženy, matky a děti, kterým poskytovali lékařskou péči v porodnici nemocnice Dasht-e-Barchi v Kábulu. Ve chvíli, kdy těhotné ženy a děti hledaly zdravotní péči, vtrhnul na porodnické oddělení neznámý počet útočníků. Série explozí a střelby trvala hodiny.

„Vrátil jsem se do porodnice den po útoku. Co jsem tam viděl, ukazuje, že to byla systematická střelba do matek. Procházeli pokoji porodnice a stříleli ženy v postelích. Bylo to metodické. Zdi jsou pokryté projektily, na zemi v pokojích je krev, auta jsou spálená, okna prostřílená,“ přibližuje Frederic Bonnot, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Afghánistánu.

Oficiální čísla naznačují, že zemřelo 24 lidí a dalších nejméně 20 je zraněno – většina z nich jsou pacienti. Lékaři bez hranic, kteří podporují toto zdravotnické zařízení posledních šest let, mohou nyní potvrdit, že v době útoku bylo v porodnici hospitalizováno 26 matek.

„Deseti z nich se povedlo najít společně s řadou zdravotníků úkryt v bezpečnostních místnostech. Žádná z dalších šestnácti matek nebyla ušetřena – jedenáct jich útočníci zabili, tři z nich přitom byly na porodním sále, jejich děti ještě nebyly narozené,“ napsala Iveta Polochová z Lékařů bez hranic.

Mezi oběťmi jsou rovněž dva chlapci a afghánská porodní asistentka Lékařů bez hranic.

„Pět dalších žen bylo zraněno, podobně jako dva novorozenci, z nichž jednoho zdravotníci převezli do jiné nemocnice na operaci, protože ho útočníci střelili do nohy. Zraněni jsou také tři afghánští pracovníci Lékařů bez hranic,“ dodala Polochová.

Útočníci vtrhli do nemocnice přes hlavní bránu krátce po desáté hodině ráno v úterý 12. května. Ačkoliv se blíže nacházely další budovy a oddělení, ozbrojení muži zamířili přímo do porodnice. Uvedli to pracovníci Lékařů bez hranic, kteří byli v době útoku na místě.

Útok trval čtyři hodiny

Následovaly čtyři hodiny pekla, kdy se pacienti a zaměstnanci snažili najít úkryt.

„Z bezpečnostní místnosti jsme během útoku slyšeli všude střelbu a exploze. Je to šokující. Víme, že tato oblast v minulosti zažila útoky, ale nikdo by nevěřil, že by zaútočili na porodnici. Přišli zabít matky,“ popsal Frederic Bonnot.

V porodnici pracovalo 102 afghánských zaměstnanců Lékařů bez hranic společně s několika zahraničními spolupracovníky organizace. V nastalém chaosu, kdy lidé utíkali do bezpečí a řada dalších se narychlo přesunula do jiných nemocnic, bylo extrémně náročné zjistit, co se komu stalo.

„Tato země je bohužel zvyklá na otřesné události. Ale co se stalo v úterý, nelze popsat slovy,“ dodal Frederic Bonnot.

„Lékaři bez hranic truchlí nad smrtí několika pacientů a mají zatím nepotvrzenou informaci, že nejméně jeden z jejich místních kolegů rovněž přišel o život,“ uvedla už dříve Iveta Polochová.

Podle ní jedna žena během bojů porodila, ona i dítě jsou v pořádku.

„Zdravotnické aktivity v porodnickém oddělení v nemocnici Dasht-e-Barchi jsou v tuto chvíli pozastaveny, pacienti byli evakuováni do okolních nemocnic a personál převezen do bezpečí,“ dodala Polochová.

Navzdory velké nejistotě vynakládá zdravotnický tým Lékařů bez hranic veškeré úsilí, aby mohl zajistit následnou péči novorozencům, kteří se v porodnici narodili. Snaží se zajistit co nejlepší možnou péči pacientům a zraněným, psychologickou péči personálu, jenž byl na místě, a snaží se poskytnout nezbytnou podporu pozůstalým.

„Lékaři bez hranic odsuzují nesmyslné a zbabělé násilí, které stálo život mnoho lidí a ženy s dětmi v Kábulu připravilo o nezbytnou zdravotní péči. A to v kontextu, kde je přístup k základní zdravotní péči už tak omezen,“ napsala Polochová.

Mezinárodní zdravotní humanitární organizace Lékaři bez hranic začala pracovat v Afghánistánu v roce 1980, v zemi nepůsobila v letech 2004 až 2009, tedy poté, co bylo pět jejich zaměstnanců zabito. V roce 2019 měla organizace sedm projektů v šesti provinciích a poskytla více než 100 tisíc ambulantních ošetření, asistovala při více než 60 tisících porodech a provedla skoro 10 tisíc chirurgických zákroků. Porodnické oddělení s 55 lůžky v nemocnici Dasht-e-Barchi otevřela v roce 2014. Od začátku roku se v porodnici narodilo 5 401 dětí. Lékaři bez hranic pro práci v Afghánistánu nepřijímají peníze od žádné vlády, veškeré projekty v zemi financují z příspěvků soukromých dárců.