Brutální útok na těhotné ženy v Afgánistánu

Jendotka novorozeneckého oddělení po útoku, FOTO: Frederic Bonnot, Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic upozornili na úterní útok (12.5.) na těhotné ženy, matky a děti, kterým poskytovali lékařskou péči v porodnici nemocnice Dasht-e-Barchi v Kábulu. Ve chvíli, kdy těhotné ženy a děti hledaly zdravotní péči, vtrhnul na porodnické oddělení neznámý počet útočníků. Série explozí a střelby měla trvat hodiny.

„Lékaři bez hranic truchlí nad smrtí několika pacientů a mají zatím nepotvrzenou informaci, že nejméně jeden z jejich místních kolegů rovněž přišel o život,“ napsala Iveta Polochová z Lékařů bez hranic.

Podle ní jedna žena během bojů porodila, ona i dítě jsou v pořádku.

„Zdravotnické aktivity v porodnickém oddělení v nemocnici Dasht-e-Barchi jsou v tuto chvíli pozastaveny, pacienti byli evakuováni do okolních nemocnic a personál převezen do bezpečí,“ dodala Polochová.

Navzdory velké nejistotě vynakládá zdravotnický tým Lékařů bez hranic veškeré úsilí, aby mohl zajistit následnou péči novorozencům, kteří se v porodnici narodili. Snaží se zajistit co nejlepší možnou péči pacientům a zraněným, psychologickou péči personálu, jenž byl na místě, a snaží se poskytnout nezbytnou podporu pozůstalým.

„Lékaři bez hranic odsuzují nesmyslné a zbabělé násilí, které stálo život mnoho lidí a ženy s dětmi v Kábulu připravilo o nezbytnou zdravotní péči. A to v kontextu, kde je přístup k základní zdravotní péči už tak omezen,“ napsala Polochová.

Mezinárodní zdravotní humanitární organizace Lékaři bez hranic začala pracovat v Afghánistánu v roce 1980, v zemi nepůsobila v letech 2004 až 2009, tedy poté, co bylo pět jejich zaměstnanců zabito. V roce 2019 měla organizace sedm projektů v šesti provinciích a poskytla více než 100 tisíc ambulantních ošetření, asistovala při více než 60 tisících porodech a provedla skoro 10 tisíc chirurgických zákroků. Porodnické oddělení s 55 lůžky v nemocnici Dasht-e-Barchi otevřela v roce 2014. Od začátku roku se v porodnici narodilo 5 401 dětí.

Lékaři bez hranic pro práci v Afghánistánu nepřijímají peníze od žádné vlády, veškeré projekty v zemi financují z příspěvků soukromých dárců.