Bulovka vyvinula aplikaci k e-neschopence, nabízí ji nemocnicím

Pražská nemocnice Na Bulovce vyvinula vlastní webovou aplikaci k e-neschopence, nechce být závislá na dodavatelích softwaru. Nabídne ji dalším státním nemocnicím. Lékaři budou neschopenky elektronicky vyplňovat povinně od 1. ledna příštího roku. Podle kritiků je systém neprověřovaný a lékaři neměli příležitost ho otestovat.

„Nemocnice vystavuje neschopenky hospitalizovaným pacientům, pod Bulovku navíc spadají i dvoje lázně, kde se vystavují například na pobyt s dítětem,“ řekl náměstek ředitele Bulovky pro IT Martin Koníř. Pacient dostane od lékaře jeden papír místo stávajících pěti a systém podle něj sám kontaktuje pacientova zaměstnavatele.

Díky vlastní aplikaci nebude podle Koníře nemocnice závislá na žádném dodavateli a může ji zároveň poskytnout dalším nemocnicím. „S některými už jednáme. Podobný vlastní systém má IKEM,“ dodal.

E-neschopenku zavádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) po několika odkladech od začátku příštího roku. Lékaři kritizují, že ji nebylo možné vyzkoušet. Vadí jim také to, že elektronicky se komunikuje jenom s ČSSZ a zaměstnavatelem, pacientovi ale musí dál potvrzení tisknout.

Praktičtí lékaři nejsou spokojeni s tím, že ačkoli pracují pro resort sociálních věcí, nemají za vystavení neschopenky dosud ani od ledna žádnou úhradu. Od ledna chtějí ukončit zavedenou, ale podle nich nezákonnou praxi, kdy někteří ambulantní specialisté neschopenky nevystavují, ale pacienta pro ni posílají k jeho praktickému lékaři. Na Zlínsku část lékařů chce e-neschopenky bojkotovat a vydávat je dál na papíře. Podle ministerstva práce jim za to hrozí pokuta.

ČTK