Byla rezignace poslední taškařice Adama Vojtěcha? Uvidíme

Zábavné prezentace jdou ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi o poznání lépe než personální politika v jeho organizacích

Odešel tak rychle, že ani nestihl shrnout, co se mu za tři roky podařilo. S eskalující epidemií covid-19 je však stále zjevnější, co se mu nepodařilo. Odešel z ministerstva právě tak včas. Navzdory křečovité chvále, za ním zůstává spíše podivná pachuť. Vojtěch však dokázal veřejnost i bavit.

Adam Vojtěch byl první, kdo roli ministra zdravotnictví pojal jako čistokrevnou show. Vnímavý, pohledný, všeho schopný. Nebál se kontroverzních témat, ani praktik. Sám premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že si jej na ministerstvu financí, co by tajemníka, vychoval.

Tak ho poslal výš a Vojtěch byl vděčný, prakticky nepromeškal jedinou příležitost, jak by podpořil nastavením systému nebo penězi z veřejného zdravotního pojištění centra reprodukční medicíny.

Shodou okolností oblast, ve které masivně investoval i fond Hartenberg Holding, patřící do svěřenských fondů premiera Andreje Babiše. Také policie stále pracuje na prošetřování trestního oznámení na podezřelé nákupy roušek a respirátorů pod Vojtěchovým vedením. Konec tohoto příběhu je ještě otevřený.

Vojtěch a jeho tým, pojal covid-19 jako marketingový ohňostroj, který se mu vymkl z ruky a obrazně řečeno, zlomil vaz. S důsledky tohoto pojetí se teď bude muset vypořádat nový ministr Prymula.

Lidé sledující dění ve zdravotnictví si však s Vojěchem užili i spousty legrace.

Nelze zapomenou jeho personální politiku, připomínající spíše sérii taškařic, při odvoláních ředitelů organizací ministerstva zdravotnictví. Naposledy při odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromíra Maška, byl ministrův kožich vyprášen vskutku důkladně.

Také hláška premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci: „Nebuďte slušnej. Řekněte pravdu…“, je už legendou, byť Adam Vojtěch se v dané chvíli asi příliš nebavil.

Do zábavných situací dostával Vojtěcha i jeho marktering, nastavený tak, aby vyšel vstříc snad jakékoliv cílové skupině, představující hlasy voličů. Například příznivci domácích porodů. Vojtěch neodolal a podpořil zákon, který se měl v důsledku pokusit jej legalizovat. Ačkoliv se později raději vyjádřil, že domácí porody nepodporuje, a tím celá jeho podpora splaskla.

S Adamem Vojtěch ale nebyla jenom sranda.

Některé věci na ministerstvu zdravotnictví skutečně změnil. Velký prostor dostaly zejména pacientské organizace, čemu to skutečně pomůže, ukáže až čas.

Vojtěch sám při krátkém shrnutí na sociálních sítích vypíchl hlavně elektornizaci, eHealth, eRecept a lékový záznam. Ač to není z jeho hlavy, nepochybně tomu pomohl.

Jediným neoddiskutovatelným přínosem Adama Vojtěch bylo, že nechal pokračovat projekt DRG Restart pod vedením šéfa ÚZIS Ladislava Duška. Co více, nebál se jej začít zvádět do úhradové vyhlášky, v té pro rok 2021 se má do úhrad DRG promítnout ze 40 procent.

Na místo nejlepšího či druhého nejlepšího ministra zdravotnictví to sice nestačí, show to ale byla slušná.