Část rumburské nemocnice se od příštího měsíce uzavře

Lužická nemocnice a poliklinika

Lužická nemocnice v Rumburku od 1. února pozastavuje provoz interního a chirurgické lůžkového oddělení a chirurgické ambulance. Důvodem je nedostatek personálu, uvedla v prohlášení, na které upozornila Česká televize, insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová. Podle rumburského starosty akutní péči zajistí nemocnice v jiných městech. Nejbližší plně fungující nemocnice je v Děčíně, který je od Rumburku vzdálený asi 40 kilometrů.

Správkyně dříve řekla, že situace v Lužické nemocnici je příznivá a není důvod ji ani některá oddělení zavírat. Nemocnice se už tehdy potýkala s chybějícím personálem, doplňují ho lékaři z Krajské zdravotní, pod niž v Ústeckém kraji spadá jiných pět nemocnic.

„Již od loňského roku personál děčínské nemocnice Krajské zdravotní pomáhá provozu lůžkové chirurgie rumburské nemocnice,“ řekl Ivo Chrástecký, mluvčí KZ. Společnost opakovaně prohlásila, že je připravená pokrývat zdravotní péči ve Šluknovském výběžku, doplnil Chrástecký.

Rumburský zastupitel Darek Šváb (za Rumburáci.cz) dnes na zasedání zastupitelstva mluvil o nemocné lékařce z oddělení chirurgie. „Paní doktorka zkolabovala začátkem ledna, takže teď je v léčení. Až se vrátí, tak chirurgická ambulance bude otevřena,“ řekl. Dodal, že akutní péči zatím budou nahrazovat nemocnice v okolí, v Rumburku bude 60 lůžek péče následné.

Lékař a zastupitel Petr Vondráček (ČSSD -BEZPP) kritizoval koncepci nemocnice. Podle něj chybí v Rumburku pohotovost, následná péče bude podle něj sloužit jako odkladiště pacientů. Zároveň se mu nelíbí, že aktuální situace odradí další lékaře. „Mladý doktor se chce učit, na následné péči se nic nenaučí,“ řekl.

O úpadku Lužické nemocnice s poliklinikou rozhodl soud loni v srpnu. Městu, které za posledních 15 let do zařízení investovalo zhruba 200 milionů korun, se nepodařilo najít strategického partnera. Dosavadní jednání s Krajskou zdravotní nevedla k dohodě.

ČTK