Celosvětově po nákaze koronavirem zemřelo přes 115 tisíc zdravotníků

FOTO: pixabay

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo po celém světě po nákaze koronavirem na 115 tisíc zdravotníků.

„Informací je poskrovnu, ale odhadujeme, že svou péči o ostatní zaplatilo životem 115 tisíc pracovnic a pracovníků ve zdravotnictví a v pečovatelských domech,“ řekl dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na úvod každoročního zasedání členských států organizace v Ženevě.

Vyzval přítomné k děkovnému gestu za miliony členů lékařského personálu, kteří po světě nasazovali život v boji proti pandemii. Přihlížející požádal o co největší hluk, například potleskem či podupáváním. On sám se přidal k aplausu.

Na začátku pandemie se v některých zemích odehrávaly akce, na nichž lidé potleskem vyjadřovali úctu pracovníkům ve zdravotnictví.

Šéf WHO zároveň kritizoval bohaté země, že vykoupily většinu vakcín proti covidu-19. Tři čtvrtiny očkovacích látek podle něj skončily v rukou pouhých deseti zemí, v důsledku čehož miliony zdravotníků po celém světě stále čekají na očkování.

Světové zdravotnické shromáždění zasedá jednou ročně. Jedná se o nejvyšší grémium WHO, které schvaluje rozpočet, přijímá zásadní rozhodnutí a udává základní směřování organizace.

ČTK, vlb