Červený kříž proškolil desítky pečovatelů, pomohou i nemocným covid-19

Covid 19 a pomoc ČČK - to jsou nejen roušky FOTO: ČČK

Přes 100 dobrovolníků se v Praze přihlásilo na kurzy pro pečovatele organizované Českým červeným křížem (ČČK), dosud jich absolvovala více než polovina. Mnozí dobrovolníci ošetřují, nebo budou ošetřovat i nemocné covid-19. ČČK do nynějších kurzů už dobrovolníky nepřijímá, podle ředitelky oblastního spolku ČČK Prahy 1 Jaroslavy Markové však přinesly i nové možnosti budoucí spolupráce.

„Registraci pro dobrovolníky ‚z ulice‘ jsme pozastavili už minulý týden, co jsme potřebovali, máme pokryto,“ řekla ČTK Marková s tím, že na školení, které probíhá na Mariánském náměstí v Praze, se přihlásilo 120 osob. Pětašedesát už jich kurz absolvovalo a mohou pomáhat ve zdravotnických zařízeních a domech pro seniory s velmi vytíženým personálem.

Jako dobrovolníci se podle Markové často hlásili studenti a lidé, kteří v důsledku opatření kvůli koronaviru nemohou pracovat – například zaměstnanci v cestovním ruchu nebo eventoví manažeři. V podstatě se však na kurzech, z nichž má každý kapacitu 10 lidí, sešli zástupci řady profesí. Učí se péči o seniory a nemohoucí obecně, musí zvládnout i postup, jak minimalizovat riziko nákazy covidem-19, pokud se budou starat o nemocné.

Marková uvedla, že vedle akreditovaného kurzu pro pečovatele, který se koná dvakrát ročně, bude v budoucnu nadále probíhat i tento typ pečovatelského kurzu. A to pro lidi, kteří se například chtějí naučit pečovat o své příbuzné či pomáhat jako dobrovolníci v „mírových časech“.

„Nyní jsme ho nabídli i našim běžným členům. Také další zájemci budou muset projít naším dobrovolnickým školením a teprve pak ‚naskočí‘ do pečovatelského kurzu,“ vysvětlila Marková. Podle jejích slov se pak těchto školení zúčastní i někteří dobrovolníci ‚z ulice‘, kteří se po rozvolňování opatření už vrací do práce, přesto však chtějí v domech pro seniory pracovat o odpoledních či víkendech.

„Jak se říká, každá mimořádná událost je v něčem dobrá, v něčem špatná. Pro nás tato byla dobrá v tom, že jsme se domluvili s domy pro seniory, že jim i za mírového stavu budeme ‚předškolovat‘ lidi. Na tomto školení s námi spolupracuje například paní Pajerová, ředitelka Pečovatelského centra Prahy 7. Dobrovolníci také mají možnost chodit k nim na stáže,“ popsala Marková. Zdůraznila, že tím získají ucelené školení, jistotu a dovednosti, aby mohli kvalifikovaně pomáhat. „Propojila se řada věcí a podle mě tak vznikl pěkný produkt,“ uzavřela ředitelka.