Česká firma vyvinula vzduchový štít pro zubaře a dentální hygienistky

Vzduchový štít vytváří ochrannou barieru před aerosolem

Speciální odsávací systém má chránit zubaře a dentální hygienistky před šířením nebezpečného infekčního aerosolu z úst pacienta. Vytvořený vzduchový štít, tak brání jeho šíření do prostoru ordinace. Systém navrhl a zkonstruoval český vývojový tým ve spolupráci s českými odborníky z oblasti 3D tisku a zdravotnictví. Pomůcka zřejmě bude běžným vybavením zubních ordinací.

„ASANA je náš druhý model, který se svou funkčností se může rovnat podobným násobně dražším zahraničním produktům. Oproti konkurenci přináší i další výhody, jakými jsou pohodlí pro pacienta a univerzálnost použití. Funguje například i s dentální blánou, na kterou jsou čeští zubaři zvyklí,“ říká zakladatel startupu ASANA-DENTAL Lukáš Pekárek.

„Náš první model byla jednoduchá savka. Chtěli jsme v době hrozící epidemie chránit jednu z nejexponovanějších skupin, zubaře a dentální hygienistky. Ti jsou při své praxi denně ohroženi aerosolem, který vzniká při vrtání i pískování zubů a který je v případě nemocného pacienta infekční. Během krátké doby jsme vyvinuli náš první model, který jsme uveřejnili volně ke stažení a zároveň jsme nabídli naše volné tiskové kapacity. Vlna zájmu, která se zvedla, byla obrovská,“ dodává Pekárek.

Během 24 hodin bylo objednáno 2 tisíce kusů savky a společnost dostala pozitivní ohlasy a podněty.

„Naši savku tisklo ČVUT, střední školy, laboratoře i lékaři a pomohla ve stovkách ordinací. Dostala se dokonce i za hranice České republiky. První verzí naše práce ale teprve začala a nás čekal další náročný vývoj. Na základě zpětné vazby z ordinací jsme získali mnoho cenných nápadů a postřehů, jak savku vylepšit,“ doplňuje Lukáš Pekárek. Celý systém je vyráběn kompletně v České republice. Vlastní invencí, spolupráci s lékaři a odborníky na 3D tisk z prototypové dílny PrusaLab, společnost během několika týdnů vyvinula zásadně vylepšený model. Ten se může díky příznivé ceně stát běžným vybavením českých ordinací, zamířit má ale i do zahraničních ordinací.