Českobudějovická nemocnice má na operace nový robotický přístroj

Robot. Foto: Nemocnice České Budějovice

Českobudějovická nemocnice může některé zákroky dělat pomocí nového robotického přístroje. Lékaři jej budou využívat především na onkologické zákroky urologického, gynekologického a chirurgického charakteru. Operace pomocí robotického přístroje, jehož pořízení stálo 33 milionů korun, by neměla být pro pacienta tak náročná, řekla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

„Přednosti roboticky asistovaných operací jsou v urologii známé a prokázané. Miniinvazivní robotický chirurgický zákrok je pro pacienta méně zatěžujícím, pacient má menší pooperační bolestivost, nižší ztráty krve,“ uvedl vedoucí robotického operačního týmu urologického oddělení Zdeněk Staněk.

Přístroj dokáže až desetinásobně zvětšit operované místo a to navíc ve velice kvalitním rozlišení. Navíc zlepšuje přesnost a preciznost zákroků. „Například u nejčastější robotické operace, což je radikální prostatektomie pro nádor, přináší asistence robota vysokou pravděpodobnost vyléčení zhoubného onemocnění, ale zároveň se zlepšují i funkční výsledky operace. To znamená úplné kontinence a v některých případech i zachování erekce,“ řekl Staněk.

Robot. Foto: Nemocnice České Budějovice

Českobudějovická nemocnice předpokládá, že nový přístroj využije ročně přibližně při 350 operacích. Nejvíce jich bude urologického rázu. „Přínosné je z našeho pohledu také umístění chirurgického robotického přístroje v naší nemocnici, která se tak stala 10. robotickým centrem v republice. V současné době je nejblíže dostupný přístroj v Praze. Nový přístroj bude sloužit potřebám pacientů z Jihočeského kraje, okrajových částí Plzeňského kraje a kraje Vysočina, kde není dosud robotická chirurgie dostupná,“ uvedl člen představenstva českobudějovické nemocnice Jaroslav Novák.

OMH/ČTK