Český červený kříž ocenil zhruba sto lidí za pomoc při epidemii

FOTO:Charita Šumperk

Zhruba sto lidí ocenil Český červený kříž (ČČK) medailemi za jejich pomoc při epidemii covidu-19 na jaře letošního roku. Vyznamenané vybrali zástupci ČČK z návrhů, které jim zasílala veřejnost od května do července. Devět lidí získalo zlatou medaili, 21 obdrželo stříbrnou a zbytek mosaznou, řekl prezident ČČK Marek Jukl. Ocenění převzali při plavbě na parníku po Vltavě v centru Prahy.

Mezi devítkou vyznamenaných se zlatou medailí je například zdravotní sestra Tereza Bártová, která na jaře vypomáhala u pacientů s covidem-19 ve stanovém městečku v Praze Troji pro lidi bez domova, nebo vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů. Za vedení společného postupu krajů proti šíření nákazy si cenu odnesl místopředseda Asociace krajů ČR Jiří Běhounek a za šití a distribuci roušek pro Plzeňsko, ale i Německo, Itálii či Afriku dobrovolnice na rodičovské dovolené Lenka Melicharová.

Zlatou medaili dostali také profesor Jaroslav Beran z Technické univerzity v Liberci, který vytvořil nový laboratorní stroj na výrobu nanovláken pro potřeby roušek a filtrů v Libereckém kraji, nebo primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý za to, že šířil osvětu. Dlouhý je podle ČČK autorem první souhrnné publikace o covidu-19 v ČR.

Stříbrnou medaili převzaly například Eva Pecháčková z dobrovolnického centra DobroDruh Charity Zábřeh, která koordinovala dobrovolníky při distribuci roušek a zajištění nákupů pro seniory, nebo učitelka Julie Drahorádová, která vypomáhala jako dobrovolnice v Domově pro seniory na pražském Chodově, kde se na jaře vyskytla nákaza. Cenu získalo rovněž 12 lidí, kteří pracovali na jaře pro Český červený kříž. Dalších zhruba 70 lidí, bez nichž by se podle Jukla situace na jaře tak dobře nezvládla, obdrželo jako poděkování za pomoc medaile mosazné.

„Mezi vyznamenanými najdeme jak dobrovolníky, kteří šili roušky, pomáhali v domovech pro seniory, zapojili se aktivně do pomoci Českého červeného kříže, vyráběli obličejové štíty a podobně, tak i profesionály, kteří třeba organizovali karanténní opatření na Litovelsku a Uničovsku, organizovali pomoc občanům jako zástupci samosprávy a řadu dalších lidí, kteří nehleděli na čas a námahu a rozhodli se pomáhat nad rámec svých povinností. Těm všem má být medaile Děkujeme poděkováním i památkou,“ uvedl Jukl.

Medaile vyrobila a věnovala Českému červenému kříži Česká mincovna, a. s. Na líci mají slovo „děkujeme“ v několika světových jazycích. Na rubu je portrét patronky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let, a symbol Červeného kříže.

ČTK