Čeští lékaři v programu Medevac vyjeli loni pomáhat do osmi zemí

Češi v humanitárním zdravotnickém programu Medevac pomáhali loni v osmi zemích. Lékařské týmy působily zejména v Jordánsku a Senegalu, další země dostaly finanční dary nebo v nich pracovníci Medevacu školili zdravotnický personál. Na konci roku 2018 pak do Česka přijel čtyřměsíční afghánský chlapec, kterému čeští chirurgové operovali srdeční vadu.

„V roce 2018 zůstalo prioritou programu vysílání českých lékařských týmů do zahraničí,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Pomáhat vyrazilo loni 14 skupin ze sedmi českých nemocnic. Na Blízkém východě mířili doktoři zejména do Jordánska, kde za rok působilo 11 misí. Například na podzim vyjeli pomáhat syrským uprchlíkům a sociálně slabým Jordáncům specialisté na plastickou a rekonstrukční chirurgii z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Do Ammánu zamířili také oftalmologové z Fakultní nemocnice Hradec Králové či ortopedi z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

„Osudy lidí, kterým pomáhá zdravotně humanitární program MEDEVAC, jsou z drtivé většiny velice komplikované a ve své podstatě smutné,“ říká Adam Hříbal fotograf, který dlouhodobě dokumentuje humanitární zdravotnické mise. „Dokumentováním jejich příběhů se snažím přiblížit realitu, která je pro Středoevropana naprosto nepředstavitelná a často pomocí fake news překrucovaná,“ dodává.

Česko vysílá lékaře do Jordánska od roku 2013. Kromě už zmíněných specialistů pomáhají také odborníci v oboru traumatologie nebo dětské kardiochirurgie. V Africe pak lékařské týmy pomáhaly loni zejména v Senegalu, kam vyjely dvě mise. Na přelomu listopadu a prosince se jich zúčastnili odborníci na problémy nosního, ušního a krčního ústrojí a gynekologové. Díky programu provedli lékaři loni v zahraničí 896 operací.

Medevac funguje v ČR od roku 1993. V počátcích zahrnoval zejména evakuaci pacientů na léčení do Česka. První pacientkou byla čtyřletá holčička zraněná granátem během války v Bosně a Hercegovině. Operovali ji lékaři v Motole. Od roku 1993 do roku 2013 bylo v ČR v programu Medevac léčeno 171 zahraničních pacientů, převážně dětí. Po roce 2013 se program rozšířil o vysílání expertů do zahraničí. Čeští lékaři pomáhali kromě Jordánska také v Kambodži, Keni, Iráku, Maroku či Senegalu. Od roku 2015 Česko poskytuje také odborné stáže pro lékaře z oblastí postižených humanitární krizí.