Čeští návrháři našili tisíce roušek, rozdávají je či dávají k nákupu

Čeští designéři a návrháři se pustili do šití roušek už před dvěma týdny. Svého umu, dostatku materiálu i strojů tak využívají od známých designérek po streetstylové značky. Roušky přidávají k online nákupu, prodávají, ale nejčastěji zdarma poskytují nemocnicím, porodnicím, sociálním službám, městským částem, seniorům i hospicům.

„Mezi prvními jsem si všimla aktivity značky TIQE by Petra Balvínová, která na facebooku o záměru psala už 15. března a jejíž ateliér ušil stovky roušek pro potřebné lékaře, pediatry a zdravotníky,“ řekla Barbora Švehlová, mluvčí přehlídky Designblok a cen Czech Grand Design. Balvínová se ale dnes už na facebooku omlouvá, že studio došívá objednané roušky pro zdravotníky a více nezvládne.

Roušky šila i jedna z nejznámějších českých módních návrhářek a vysokoškolská pedagožka Liběna Rochová. Při výrobě se inspirovala rouškou, kterou si přivezla v lednu z Japonska. Z podobného materiálu pak doma s vnoučaty a jejich kamarády našili několik desítek podobných, které darovali do sousedního domu s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici v Praze 6. Aby se výroba urychlila, vymyslela návrhářka, že bude potřebný tvar do materiálu vyřezávat podle formy.

Ve své oblíbené černé a bílé barvě vyrobila roušky návrhářka Hana Zárubová, několikanásobná finalistka cen Czech Grand Design. Se svým týmem vyráběla také roušky pro zdravotníky a lékaře, věnovala je třeba Onkologické klinice Proton Theraphy Centrum. Na svém facebooku také zveřejnila střih svých roušek, podle kterého si je mohou zájemci vyrobit. Sama je přidává k nákupu na svém e-shopu.

Další známá česká návrhářka Kateřina Geislerová nabízí červené roušky, které padnou k mnoha jejím modelům. Kromě roušek, které sama se studiem šila, zorganizovala díky spolupráci s partnery šití 32.000 roušek pro nemocnice, porodnice nebo hospice.

Někteří veřejně vystupující muži začali roušky ladit s kapesníčkem v saku, na sociálních sítích se zase objevily fotografie od modistky Jolany Kotábové, na kterých jsou barevně či stylově sladěné roušky s klobouky. „Bylo to spíš pro legraci. Klobouky teď nejdou, tak jsem začala šít roušky a vytvořila několik takových fotografií,“ řekla autorka. Přesto se podle ní několik zákaznic ozvalo s tím, že by měly zájem o klobouk a k němu vyladěnou roušku. „Problém mám s látkami. Bavlna dochází, mám plno saténu či podobných materiálů, ty jsou ale neprodyšné a nejde je prát na odpovídající teplotu, takže se nedají použít,“ řekla modistka.

Vzniká také řada spoluprací mezi designéry, kteří se doplňují – oděvní značce Oneday, která ušila a věnovala 570 roušek, nabídla pomoc s řezáním materiálu a tím urychlení výroby značka BRAASI Industry vyrábějící batohy. Ta sama kromě toho také našila několik set roušek pro porodnici v Podolí a další potřebné.

Roušky šijí také značky nebo tvůrci ODIVI, Jitka Klett, LEEDA, Mikela da Luka, Josefína Bakošová, Lenka Kohoutová aka Cockerel, Eiri a další. Jiné značky a firmy, které nemají možnost nebo výrobní kapacity roušky samy šít, poskytují zdarma ostatním látky. Třeba značka Textile Mountain rozdala látky na 6600 roušek.

ČTK